Համոզված եմ, որ շատ շուտով պաշտոնապես կարձանագրենք Հայաստանում ծայրահեղ աղքատության վերացումը. Փաշինյանի ուղերձը՝ Աշխատանքի օրվա առթիվ
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ուղերձ է հղել Աշխատանքի եւ աշխատողների համերաշխության միջազգային օրվա առթիվ։
«Արմենպրես»-փոխանցմամբ՝ուղերձում ասված է.
«Սիրելի՛ ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության սիրելի՛ քաղաքացիներ, Այսօր նշում ենք Աշխատանքի օրը, եւ ուզում եմ նախ շնորհակալություն հայտնել Հայաստանի Հանրապետությունում աշխատող, արդյունք ստեղծող, օրենքով սահմանված հարկերը եւ տուրքերը վճարող բոլոր մարդկանց, անկախ նրանից՝ որպես ընկերության սեփականատեր են այդ գործառույթն իրականացնում, վարձու աշխատող, թե անհատ ձեռնարկատեր։ Վերջին տարիներին մենք աշխատանքի ոլորտում հասել ենք լուրջ հաջողությունների։
2018 թվականի Ժողովրդական, ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխությունից ի վեր Հայաստանի Հանրապետությունում ստեղծվել է շուրջ 280 հազար աշխատատեղ։ Հեղափոխությունից հետո Հայաստանը բարձր տնտեսական աճ է ապահովել եւ արձանագրված ցուցանիշները բարձր են եղել թե՛ աշխարհի, եւ թե՛ Եվրասիական տնտեսական միության միջինից։ 2017 թվականի համեմատ Հայաստանի Հանրապետության տնտեսությունը 53․9 տոկոսով աճել է, պետական բյուջեի հարկային եկամուտներն ավելի քան կրկնապատկվել են։ Այս ամենն առաջին հերթին Հայաստանի Հանրապետությունում աշխատող, արդյունք ստեղծող, օրենքով սահմանված հարկերը եւ տուրքերը վճարող քաղաքացիների շնորհիվ։ Եվ այսօր մենք գովերգում ենք աշխատանքը, աշխատող մարդուն։
Հարկ եմ համարում ընդգծել, որ աջակցության տարբեր ծրագրերով 2018 թվականից ի վեր Կառավարությունը քաղաքացիներին եւ ընկերություններին է վերադարձրել շուրջ 1,4 տրիլիոն դրամ, որը գնահատանք է աշխատանքին եւ աշխատող մարդուն։ Աշխատանքն աջակցելու այս ծրագրերը նաեւ սոցիալական մեծ էֆեկտ են բերել․ մեր երկրում ծայրահեղ աղքատությունն, ըստ էության, վերացման շեմին է եւ համոզված եմ՝ դրա վերացումը շատ շուտով կարձանագրվի պաշտոնապես։
Ցանկացած աշխատանք արժանի է հարգանքի։ Բայց նաեւ պիտի արձանագրենք, որ աշխատանքը կարող է արդյունք բերել, եթե այն հիմնված է կրթության, գիտելիքի, մասնագիտական հմտություններն անընդհատ զարգացնելու եւ հղկելու, ավելին իմանալու եւ իմացածն իրացնելու, տնտեսականացնելու աննահանջ ձգտման վրա։ Ժամանակակից իրողությունները ստիպում են այս ամենին ավելացնել նաեւ վերամասնագիտացումը, որովհետեւ օրեցօր զարգացող արհեստական բանականությունն էականորեն փոխելու է աշխատանքի շուկան։ Եվ առավել եւս այս պայմաններում սովորելը, կրթվելը, իմանալը, զարգանալը՝ աշխատանք ունենալու եւ ունեցած աշխատանքն ավելի արդյունավետ ու եկամտաբեր դարձնելու միակ ճանապարհն է։ Այս խոսույթն ամենեւին չի նշանակում մարդու արդեն իսկ ունեցած հմտությունների թերագնահատում, պարզապես չկա մարդ, որ գիտի ամեն ինչ, իսկ նոր իմացությունը, հմտությունն ու կարողությունը մարդուն դարձնում են ավելի մրցունակ։
Սիրելի՛ ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության սիրելի՛ քաղաքացիներ, Հայաստանում գործունեություն ծավալող օտարերկրյա քաղաքացիներ, Մեր համատեղ աշխատանքի արդյունքում Հայաստանի Հանրապետությունը վերափոխվել է եւ դարձել շատ ավելի լավ պետություն թե՛ կրթության, թե՛ աշխատանքի, թե՛ հանգստի, թե՛ ապրելու համար։ Հայաստանի Հանրապետությունը ծաղկում է ապրում եւ սա բոլորիդ աշխատանքի շնորհիվ։ Մենք պլանավորում ենք առաջիկա տարիներին շարունակել այս ընթացքը եւ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ հաստատված խաղաղությունը նորանոր հնարավորություններ է բացում՝ ներդրումների, գործարարության, տնտեսական գործունեության եւ կրթության համար։
Բոլորիդ կրկին շնորհակալություն եմ հայտնում ձեր ամենօրյա աշխատանքի համար եւ շնորհավորում եմ Աշխատանքի օրվա առիթով։ Կեցցե՛ աշխատանքը, կեցցե՛ կրթությունը։ Փա՛ռք նահատակներին եւ կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը»։

Уверен, что очень скоро мы официально зафиксируем искоренение крайней нищеты в Армении. Послание Пашиняна по случаю Дня труда
Премьер-министр Армении Никол Пашинян направил послание по случаю Международного дня труда и солидарности трудящихся.
Сегодня мы отмечаем День труда, и прежде всего я хочу поблагодарить всех людей, которые работают в Республике Армения, создают результат и уплачивают установленные законом налоги и пошлины — независимо от того, выступают ли они в роли собственников компаний, наемных работников или индивидуальных предпринимателей.
За последние годы мы достигли серьезных успехов в сфере труда. Со времен Народной ненасильственной бархатной революции 2018 года в Республике Армения было создано около 280 тысяч рабочих мест. После революции Армения обеспечила высокие темпы экономического роста, и зафиксированные показатели оказались выше как среднемировых, так и средних показателей по Евразийскому экономическому союзу. По сравнению с 2017 годом экономика Республики Армения выросла на 53,9%, а налоговые доходы государственного бюджета увеличились более чем в два раза.
Все это – прежде всего благодаря гражданам Республики Армения, которые трудятся, добиваются результатов и платят налоги и пошлины, установленные законом. И сегодня мы чествуем труд, трудящегося человека.
Считаю необходимым подчеркнуть, что в рамках различных программ поддержки с 2018 года правительство вернуло гражданам и компаниям около 1,4 триллиона драмов, что является признанием ценности труда и работающего человека. Эти программы по поддержке труда принесли также большой социальный эффект: крайняя бедность в нашей стране, по сути, находится на грани исчезновения, и я уверен, что ее ликвидация очень скоро будет зафиксирована официально.
Любой труд достоин уважения. Но мы также должны констатировать, что работа может приносить результат, только если она основана на образовании, знаниях, неустанном стремлении постоянно развивать и оттачивать профессиональные навыки, узнавать больше и реализовывать, превращать полученные знания в экономический результат. Современные реалии заставляют добавить к этому и переквалификацию, поскольку стремительно развивающийся искусственный интеллект существенно изменит рынок труда. И тем более в этих условиях учеба, образование, познание и развитие — единственный путь к тому, чтобы иметь работу и делать ее более эффективной и доходной.
Этот дискурс вовсе не означает недооценку уже имеющихся у человека навыков; просто не существует человека, который знает всё, а новые знания, навыки и умения делают человека более конкурентоспособным.
Дорогой народ, дорогие граждане Республики Армения, осуществляющие деятельность в Армении иностранные граждане,
В результате нашей совместной работы Республика Армения преобразилась и стала гораздо лучшим государством и для образования, и для труда, и для отдыха, и для жизни. Республика Армения переживает расцвет, и это происходит благодаря труду каждого из вас.
Мы планируем в ближайшие годы продолжать этот курс, и установившийся между Арменией и Азербайджаном мир открывает всё новые возможности для инвестиций, предпринимательства, экономической деятельности и образования.