Համոզված եմ, որ շատ շուտով պաշտոնապես կարձանագրենք Հայաստանում ծայրահեղ աղքատության վերացումը. Փաշինյանի ուղերձը՝ Աշխատանքի օրվա առթիվ
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ուղերձ է հղել Աշխատանքի եւ աշխատողների համերաշխության միջազգային օրվա առթիվ։
«Արմենպրես»-փոխանցմամբ՝ուղերձում ասված է.
«Սիրելի՛ ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության սիրելի՛ քաղաքացիներ, Այսօր նշում ենք Աշխատանքի օրը, եւ ուզում եմ նախ շնորհակալություն հայտնել Հայաստանի Հանրապետությունում աշխատող, արդյունք ստեղծող, օրենքով սահմանված հարկերը եւ տուրքերը վճարող բոլոր մարդկանց, անկախ նրանից՝ որպես ընկերության սեփականատեր են այդ գործառույթն իրականացնում, վարձու աշխատող, թե անհատ ձեռնարկատեր։ Վերջին տարիներին մենք աշխատանքի ոլորտում հասել ենք լուրջ հաջողությունների։
2018 թվականի Ժողովրդական, ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխությունից ի վեր Հայաստանի Հանրապետությունում ստեղծվել է շուրջ 280 հազար աշխատատեղ։ Հեղափոխությունից հետո Հայաստանը բարձր տնտեսական աճ է ապահովել եւ արձանագրված ցուցանիշները բարձր են եղել թե՛ աշխարհի, եւ թե՛ Եվրասիական տնտեսական միության միջինից։ 2017 թվականի համեմատ Հայաստանի Հանրապետության տնտեսությունը 53․9 տոկոսով աճել է, պետական բյուջեի հարկային եկամուտներն ավելի քան կրկնապատկվել են։ Այս ամենն առաջին հերթին Հայաստանի Հանրապետությունում աշխատող, արդյունք ստեղծող, օրենքով սահմանված հարկերը եւ տուրքերը վճարող քաղաքացիների շնորհիվ։ Եվ այսօր մենք գովերգում ենք աշխատանքը, աշխատող մարդուն։
Հարկ եմ համարում ընդգծել, որ աջակցության տարբեր ծրագրերով 2018 թվականից ի վեր Կառավարությունը քաղաքացիներին եւ ընկերություններին է վերադարձրել շուրջ 1,4 տրիլիոն դրամ, որը գնահատանք է աշխատանքին եւ աշխատող մարդուն։ Աշխատանքն աջակցելու այս ծրագրերը նաեւ սոցիալական մեծ էֆեկտ են բերել․ մեր երկրում ծայրահեղ աղքատությունն, ըստ էության, վերացման շեմին է եւ համոզված եմ՝ դրա վերացումը շատ շուտով կարձանագրվի պաշտոնապես։
Ցանկացած աշխատանք արժանի է հարգանքի։ Բայց նաեւ պիտի արձանագրենք, որ աշխատանքը կարող է արդյունք բերել, եթե այն հիմնված է կրթության, գիտելիքի, մասնագիտական հմտություններն անընդհատ զարգացնելու եւ հղկելու, ավելին իմանալու եւ իմացածն իրացնելու, տնտեսականացնելու աննահանջ ձգտման վրա։ Ժամանակակից իրողությունները ստիպում են այս ամենին ավելացնել նաեւ վերամասնագիտացումը, որովհետեւ օրեցօր զարգացող արհեստական բանականությունն էականորեն փոխելու է աշխատանքի շուկան։ Եվ առավել եւս այս պայմաններում սովորելը, կրթվելը, իմանալը, զարգանալը՝ աշխատանք ունենալու եւ ունեցած աշխատանքն ավելի արդյունավետ ու եկամտաբեր դարձնելու միակ ճանապարհն է։ Այս խոսույթն ամենեւին չի նշանակում մարդու արդեն իսկ ունեցած հմտությունների թերագնահատում, պարզապես չկա մարդ, որ գիտի ամեն ինչ, իսկ նոր իմացությունը, հմտությունն ու կարողությունը մարդուն դարձնում են ավելի մրցունակ։
Սիրելի՛ ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության սիրելի՛ քաղաքացիներ, Հայաստանում գործունեություն ծավալող օտարերկրյա քաղաքացիներ, Մեր համատեղ աշխատանքի արդյունքում Հայաստանի Հանրապետությունը վերափոխվել է եւ դարձել շատ ավելի լավ պետություն թե՛ կրթության, թե՛ աշխատանքի, թե՛ հանգստի, թե՛ ապրելու համար։ Հայաստանի Հանրապետությունը ծաղկում է ապրում եւ սա բոլորիդ աշխատանքի շնորհիվ։ Մենք պլանավորում ենք առաջիկա տարիներին շարունակել այս ընթացքը եւ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ հաստատված խաղաղությունը նորանոր հնարավորություններ է բացում՝ ներդրումների, գործարարության, տնտեսական գործունեության եւ կրթության համար։
Բոլորիդ կրկին շնորհակալություն եմ հայտնում ձեր ամենօրյա աշխատանքի համար եւ շնորհավորում եմ Աշխատանքի օրվա առիթով։ Կեցցե՛ աշխատանքը, կեցցե՛ կրթությունը։ Փա՛ռք նահատակներին եւ կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը»։

Extreme poverty in Armenia to be eliminated soon, Pashinyan says in Labour Day message
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has issued a message on the occasion of International Workers’ Day.
Below is the full text of Pashinyan’s statement.
Today we mark Labour Day, and I would first like to thank all those in Armenia who work, create results and pay the taxes and duties set by law, whether as business owners, employees or individual entrepreneurs.
In recent years, we have achieved significant success in the field of labour. Since the 2018 popular, non-violent Velvet Revolution, around 280,000 jobs have been created in the Republic of Armenia. After the revolution, Armenia has recorded high economic growth, with indicators exceeding both global averages and those of the Eurasian Economic Union. Compared to 2017, Armenia’s economy has grown by 53.9 percent, and state budget tax revenues have more than doubled. All this is first and foremost due to the citizens who work, create value and pay taxes and duties in Armenia. Today, we celebrate work and the working individual.
I consider it important to emphasise that since 2018, through various support programmes, the government has returned around 1.4 trillion drams to citizens and businesses, as appreciation for work and the working individual. These programmes have also had a significant social impact: extreme poverty in our country is effectively on the verge of elimination, and I am confident that its elimination will soon be officially recorded.
Any work deserves respect. But we must also note that work can deliver results if it is based on education, knowledge, the continuous development and refinement of professional skills, a persistent drive to learn more and to apply and monetise that knowledge. Modern realities also require reskilling, as rapidly developing artificial intelligence will significantly change the labour market. In these conditions, learning, education and development are the only way to secure employment and make work more effective and profitable. This does not in any way diminish the value of existing skills; rather, no one knows everything, and new knowledge, skills and abilities make individuals more competitive.
Through our joint efforts, Armenia has been transformed into a much better country for education, work, leisure and living. The Republic of Armenia is flourishing, and this is thanks to your work. We plan to continue this progress in the coming years, and the peace established between Armenia and Azerbaijan opens new opportunities for investment, business, economic activity and education.
Once again, I thank you all for your daily work and congratulate you on Labour Day. Long live labour, long live education. Glory to the martyrs, and long live the Republic of Armenia.”