2025-ին Հայաստանում հանցագործությունները նվազել են 3,2 տոկոսով, բացահայտման ցուցանիշն աճել է մինչև 29,7 տոկոսով. գլխավոր դատախազ
Հայաստանում 2025 թվականին արձանագրվել է հանցագործությունների ընդհանուր թվի նվազում և բացահայտման ցուցանիշի աճ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում Հայաստանի Հանրապետության դատախազության 2025 թվականի գործունեության մասին հաղորդումը ներկայացնելիս այս մասին հայտարարել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը։
Նրա խոսքով՝ Ներքին գործերի նախարարության հանցավորության վիճակագրության և հանցավորության կենտրոնի տվյալների համաձայն՝ 2025 թվականին Հայաստանում գրանցվել է 40 722 հանցագործություն՝ 2024 թվականի 42 057 դեպքի դիմաց։
Նա նշեց, որ մեկ տարվա ընթացքում հանցագործությունների թիվը նվազել է 1335-ով կամ 3,2 տոկոսով։ Արձանագրված հանցագործություններից 18 857-ը կատարվել է Երևանում (2024 թվականին՝ 19 877)։
Գլխավոր դատախազի խոսքով՝ միաժամանակ աճել է հանցագործությունների բացահայտման ցուցանիշը։
«2025 թվականին բացահայտման ցուցանիշը կազմել է 29,7%՝ 2024 թվականի 22,8%-ի դիմաց»,-նշել է Վարդապետյանը՝ ընդգծելով, որ աճը կազմել է 6,9 տոկոսային կետ։
Նրա ներկայացմամբ՝ հանցագործությունների գերակշիռ մասը շարունակում են կազմել ոչ մեծ և միջին ծանրության հանցագործությունները։
«Հանցագործության 40 722 դեպքի բացարձակ մեծամասնությունը՝ 82,6%-ը, ոչ մեծ (20 041 դեպք կամ դեպքերի 49,2%) և միջին ծանրության (13 585 դեպք կամ դեպքերի 33,4%-ը) հանցագործություններն են»,- ասել է Վարդապետյանը։
Գլխավոր դատախազը նաև հավելել է, որ  2024 թվականի համեմատությամբ նվազել է ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործությունների տեսակարար կշիռը․ եթե 2024 թվականին այն կազմել է 18,3%, ապա 2025 թվականին՝ 17,4%, այսինքն՝ նվազել է 0,9 տոկոսային կետով։

В 2025 году в Армении количество преступлений сократилось на 3,2%, а раскрываемость увеличилась до 29,7% - генеральный прокурор
В 2025 году в Армении зафиксировано снижение общего числа преступлений и увеличение раскрываемости.
По сообщению Арменпресс, об этом заявила генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян, представляя доклад о деятельности Прокуратуры Республики Армения в 2025 году в постоянной комиссии по государственным и правовым вопросам Национального Собрания.
По ее словам, по данным Бюро статистики преступности и преступности Министерства внутренних дел, в Армении в 2025 году было зарегистрировано 40 722 преступления по сравнению с 42 057 случаями в 2024 году.
Она отметила, что количество преступлений сократилось на 1335, или на 3,2%, по сравнению с предыдущим годом. Из зарегистрированных преступлений 18 857 были совершены в Ереване (19 877 в 2024 году).
По словам генерального прокурора, одновременно повысилась и раскрываемость преступлений.
«В 2025 году раскрываемость составила 29,7%, по сравнению с 22,8% в 2024 году», — отметила Вардапетян, подчеркнув, что рост составил 6,9 процентных пункта.
По ее словам, подавляющее большинство преступлений по-прежнему относятся к мелким и среднетяжким.
«Абсолютное большинство из 40 722 уголовных дел, 82,6%, составляют мелкие (20 041 дело или 49,2% дел) и среднетяжкие (13 585 дел или 33,4% дел) преступления», — сказал Вардапетян.
Генеральный прокурор также добавила, что доля тяжких и особо тяжких преступлений снизилась по сравнению с 2024 годом. Если в 2024 году она составляла 18,3%, то в 2025 году — 17,4%, то есть снижение составило 0,9 процентных пункта.