Պակիստանը թույլատրել է իր տարածքով ապրանքների տարանցումն Իրան
Պակիստանը որոշում է ընդունել թույլատրել իր տարածքով ապրանքների տարանցումն Իրան՝ նպատակ ունենալով ընդլայնել անդրսահմանային առևտուրը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է պակիստանյան Express Tribune թերթը՝ հղում անելով Իսլամական Հանրապետության առևտրի նախարարությանը։
Նշվում է, որ «Իրանի հետ տարանցիկ առևտրի մասին, 2026» որոշումն ուժի մեջ է մտել անմիջապես։ Այն թույլ է տալիս երրորդ երկրներից ապրանքներ տեղափոխել Պակիստանի տարածքով և դրանք հասցնել Իրանի տարածքի նշանակված կետեր, ինչը «կարևոր քայլ է անդրսահմանային առևտրի ընդլայնման ճանապարհին»։
Ինչպես պարզաբանում է հրատարակությունը, այս որոշման իրագործման համար Պակիստանի դաշնային կառավարությունն ուղղումներ է մտցրել 1950 թվականի ներմուծման և արտահանման վերահսկողության մասին օրենքում՝ այդպիսով իրավական հիմք ապահովելով տարանցիկ համաձայնագրի համար։
Պաշտոնյայի խոսքով, որին հղում է անում թերթը, որոշումը կկիրառվի Պակիստանի սահմաններից դուրս արտադրված և նրա տարածքով տարանցմամբ Իրան փոխադրվող ապրանքների նկատմամբ։
Նշվում է, որ ծովային ու ցամաքային հանգուցային անցակետեր կդառնան Գվադարը, Կարաչին և Քասիմ նավահանգիստը, որոնք կծառայեն որպես հիմնական տարանցիկ կետեր՝ ճկունություն ապահովելով առևտրականների և լոգիստիկ օպերատորների համար։

Пакистан разрешил транзит товаров в Иран через свою территорию
Пакистан принял решение разрешить транзит товаров через свою территорию в Иран с целью расширения трансграничной торговли. Об этом, как сообщает Арменпресс, пишет издание Express Tribune со ссылкой на Министерство торговли Пакистана.
Отмечается, что решение «О транзитной торговле с Ираном, 2026» вступило в силу немедленно. Оно разрешает транспортировку товаров из третьих стран через территорию Пакистана и их доставку в определенные пункты на территории Ирана, что является «важным шагом на пути к расширению трансграничной торговли».
Как поясняет издание, для реализации этого решения федеральное правительство Пакистана внесло поправки в закон о контроле за импортом и экспортом 1950 года, обеспечив тем самым правовую основу для соглашения о транзите.
По словам чиновника, на которого ссылается газета, решение будет применяться к товарам, произведенным за пределами границ Пакистана и перевозимым через его территорию в Иран транзитом. Отмечается, что Гвадар, Карачи и Порт-Касим станут основными морскими и сухопутными пунктами пересечения границы, которые будут служить важными транзитными узлами, обеспечивая гибкость для торговцев и логистических операторов.