Իմ երաժշտությունը խաղաղության, սիրո և փոխըմբռնման մասին է. ջազմեն Գարի Քյոսայանը համերգով է տոնել հոբելյանը
Ջազմեն, կոմպոզիտոր, դաշնակահար Գարի Քյոսայանն ապրիլի 25-ին «Արամ Խաչատրյան»  համերգասրահում հանդես է եկել «60 տարի բեմում» խորագրով հոբելյանական համերգով՝ իր շուրջ համախմբելով ամերիկյան ջազի աստղերին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ երեկոյին մասնակցել են ջազային վոկալիստուհի Էլեն Ստեպտերը, շեփորահար և վոկալիստ Ջոնի Բրիտը, սաքսոֆոնահար Լուիս Վան Թեյլորը, կոնտրաբասահար Կարլ Վինսենտը, հարվածային գործիքների վարպետ Դոն Լիթլթոնը, ինչպես նաև  դերասանուհի, երգչուհի Ալլա Սահակյանը։ Մաեստրոյի հետ միասին նրանք ներկայացրել են հագեցած և բազմաշերտ ծրագիր, որը միավորել է ջազային երաժշտության տարբեր դարաշրջաններ և ոճեր։
Հնչել են ինչպես աշխարհահռչակ ջազային և բլյուզային ստեղծագործություններ, որոնք դարձել են ժանրի դասականներ, այնպես էլ Գարի Քյոսայանի հեղինակային գործերը։
Համերգին առանձնահատուկ նշանակություն է հաղորդել դրա մարդասիրական առաքելությունը։ Jazz for Peace նախագիծը, որի շրջանակում կազմակերպվել է երեկոն,  միտված է եղել երաժշտության լեզվով խաղաղության, սիրո և փոխըմբռնման գաղափարների տարածմանը։ Միջոցառումը համախմբել է պետական կառույցների, դիվանագիտական կորպուսի, բիզնեսի ներկայացուցիչների և լայն հասարակությանը՝ դառնալով մշակութային երկխոսության և միջազգային համագործակցության հարթակ։
Երեկոյին հատուկ հուզական խորություն են հաղորդել մաեստրո Գարի Քյոսայանի խոսքերը, որոնցում արտացոլվել են նրա ստեղծագործական փիլիսոփայությունն ու վերաբերմունքը հանդիսատեսի նկատմամբ։
«Իմ երաժշտությունը խաղաղության, սիրո և փոխըմբռնման մասին է։ Ես անսահման երախտապարտ եմ իմ հանդիսատեսին, որը ոգեշնչում է ինձ իր բարությամբ և էներգիայով։ Ի սրտե շնորհակալություն եմ հայտնում նաև իմ հովանավորներին, որոնք գնահատում են իմ արվեստը»,-նշել է նա։
Դահլիճում տիրող միասնության, փոխադարձ հարգանքի և հոգևոր մտերմության մթնոլորտը ևս մեկ անգամ հաստատել են՝ մաեստրո Քյոսայանի երաժշտությունը պարզապես արվեստ չէ, այլ կենդանի երկխոսություն լսարանի հետ՝ լի լույսով և իմաստով։

Моя музыка о мире, любви и взаимопонимании: джазмен Гарри Кесян отмечает юбилей концертом
Джазмен, композитор и пианист Гарри Кесян 25 апреля выступил в концертном зале имени Арама Хачатуряна с юбилейным концертом под названием «60 лет на сцене», собрав вместе звёзд американского джаза.
По сообщению Арменпресс, на вечере присутствовали джазовая вокалистка Эллен Стептер, трубач и вокалист Джонни Бритт, саксофонист Луис Ван Тейлор, контрабасист Карл Винсент, перкуссионист Дон Литтлтон, а также актриса и певица Алла Саакян. Вместе с маэстро они представили богатую и многогранную программу, объединившую разные эпохи и стили джазовой музыки.
Были исполнены как всемирно известные джазовые и блюзовые композиции, ставшие классикой жанра, так и собственные произведения Гарри Кесяна.
Концерту придала особое значение его гуманитарная миссия. Проект «Джаз за мир», в рамках которого был организован этот вечер, был направлен на распространение идей мира, любви и взаимопонимания посредством языка музыки. Мероприятие объединило государственные структуры, дипломатический корпус, представителей бизнеса и широкую публику, став платформой для культурного диалога и международного сотрудничества.
Особую эмоциональную глубину вечеру придали слова маэстро Гарри Кесяна, отражающие его творческую философию и отношение к аудитории.
«Моя музыка – это о мире, любви и взаимопонимании. Я бесконечно благодарен своей аудитории, которая вдохновляет меня своей добротой и энергией. Я также выражаю сердечную благодарность своим спонсорам, которые ценят мое искусство», – отметил он.
Атмосфера единства, взаимного уважения и духовной близости в зале еще раз подтвердила, что музыка маэстро Кесяна – это не просто искусство, а живой диалог с аудиторией, полный света и смысла.