Հռոմում կայացավ Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառում
Հռոմում կայացավ Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցին և անմեղ զոհերի հիշատակին նվիրված միջոցառում, որին մասնակցեցին հայ համայնքի անդամներ, Հռոմի քաղաքային իշխանության ներկայացուցիչներ, ՀՀ դեսպանության անձնակազմը, ինչպես նաև հայ ազգի՝ իտալացի և օտարերկրյա բարեկամներ:
Միջոցառմանը ներկա էին նաև Հայ Առաքելական և Հայ Կաթողիկե եկեղեցիների հոգևորականները, որոնք կատարեցին միասնական աղոթք՝ ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհերի։
Ինչպես հայտնում է «Արմենպրես»-ի թղթակցիցը Հռոմից, Իտալիայում ՀՀ դեսպան Վլադիմիր Կարապետյանն իր խոսքում նշեց ցեղասպանությունների կանխարգելման միջազգային ջանքերի կարևորությունն՝ ընդգծելով հիշատակի վառ պահպանումը և դրա հիման վրա կանխարգելման ու միջազգային համագործակցության դերը։
Դեսպանն անդրադարձավ նաև վերջին տարիներին ՄԱԿ-ի շրջանակներում Հայաստանի ջանքերին՝ ցեղասպանությունների կանխարգելման ուղղությամբ։
Վլադիմիր Կարապետյանն ընդգծեց նաև տարածաշրջանում և հարևանների հետ խաղաղության հաստատման կարևորությունը՝ հայ ազգի անվտանգության և բարգավաճման տեսանկյունից:

Armenian Genocide 111th anniversary marked with commemorative event in Rome
A commemorative event marking the 111th anniversary of the Armenian Genocide was held in Rome, Italy. Representatives of the local Armenian community, Rome city officials, Armenian embassy staff, as well as many others attended the ceremony, an Armenpress correspondent reported from Rome.
Clergy from the Armenian Apostolic Church and the Armenian Catholic Church were also present at the event and offered a joint prayer in remembrance of the victims of the Armenian Genocide.
Armenia’s Ambassador to Italy, Vladimir Karapetyan, delivered remarks, emphasizing the importance of international efforts to prevent genocides and highlighting the need to preserve memory as a foundation for prevention and international cooperation.
The ambassador also referred to Armenia’s efforts in recent years within the framework of the United Nations aimed at genocide prevention.
Ambassador Karapetyan further stressed the importance of establishing peace in the region and with neighboring countries as a means of ensuring the security and prosperity of the Armenian people.