Կառավարությունը փոփոխություններ է նախատեսում ԼՂ-ից տեղահանվածների բնակարանային ապահովման աջակցության ծրագրում
Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված ընտանիքների բնակարանային ապահովման պետական աջակցության ծրագրի արդյունավետության բարձրացման նպատակով Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության կողմից «e-draft.am» իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում հանրային քննարկման է ներկայացվել ՀՀ կառավարության որոշման նախագիծ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱՍՀ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, ծրագրում նախատեսվում են հետևյալ փոփոխությունները՝
1. Եթե դիմում-հայտարարության մեջ ներառված ընտանիքի ամուսնալուծված անդամը դիմելու պահին ունի անչափահաս երեխա (երեխաներ), ապա երեխան (երեխաները) համարվում է այն ծնողի ընտանիքի միավորի պարտադիր անդամը, ում հետ դատարանի որոշմամբ ապրում է երեխան (երեխաները)։ Դատարանի որոշման բացակայության դեպքում, երեխան (երեխաները) համարվում է մոր ընտանիքի միավորի պարտադիր անդամ և հայրը կարող է դիմում-հայտարարության մեջ ներառվել առանց այդ երեխայի (երեխաների)։
2. Ծրագրի շրջանակում դրական մնացորդը կարող է ուղղվել ոչ միայն գույքի ձեռքբերմանը, տան վերանորոգմանը, այլև անհատական բնակելի տների վերակառուցմանն ու տնամերձ տարածքի կառուցապատմանը։
3. Հավաստագիրն իրացրած ընտանիքի՝ հավաստագրում չներառված մեկ կամ երկու անդամներն իրենց հավաստագրերը կարող են միավորել այդ ընտանիքի հավաստագրի հետ։ Այս դեպքում աջակցության գումարը կարող է իրացվել որպես դրական մնացորդ՝ ծրագրով սահմանված ուղղություններով և սահմանաչափերով։
Ծրագրի շրջանակում նախատեսվող այլ փոփոխություններին ծանոթանալու, ինչպես նաև նախագծի վերաբերյալ առաջարկներ կարող եք ներկայացնել հետևյալ հղմամբ՝ https://www.e-draft.am/projects/10077:

Правительство планирует внести изменения в программу жилищной поддержки семей, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха
В целях повышения эффективности государственной программы жилищной поддержки семей, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха, Министерство труда и социальных вопросов представило на общественное обсуждение на едином сайте публикации проектов правовых актов e-draft.am проект постановления правительства РА.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на пресс-релиз Министерства труда и социальных вопросов РА, в программу планируется внести следующие изменения:
1. Если у разведенного члена семьи, включенного в обращение-заявление, на момент подачи заявления имеется несовершеннолетний ребенок (дети), то ребенок (дети) по решению суда считается обязательным членом семьи родителя, с которым ребенок (дети) проживает. При отсутствии решения суда ребенок (дети) считается обязательным членом семьи матери, а отец может быть включен в обращение-заявление без этого ребенка (детей).
2. В рамках программы положительный остаток может быть направлен не только на приобретение недвижимости, ремонт жилья, но и на реконструкцию индивидуальных жилых домов и благоустройство прилегающей территории.
3. Один или два члена использовавшей сертификат семьи, не включенные в него, могут объединить свои сертификаты с сертификатом этой семьи. В этом случае сумма поддержки может быть использована в качестве положительного остатка в направлениях и пределах, установленных программой.
Чтобы узнать о других изменениях, запланированных в рамках программы, а также подать предложения по проекту, вы можете воспользоваться следующей ссылкой: https://www.e-draft.am/projects/10077.
По состоянию на 20 апреля 2026 года сертификат получили 5673 семьи, из которых 2578 воспользовались им.