Կապանի օդանավակայանին միջազգային կարգավիճակ տալու գործընթացն արդեն մեկնարկել է. Փաշինյան
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ներկայացնելով իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական ծրագիրը։
«Մենք Կապանի «Սյունիք» օդանավակայանին պետք է տանք միջազգային օդանավակայանի կարգավիճակ, և այդ գործընթացն արդեն իսկ սկսվել է։
Իհարկե, «Սյունիք» օդանավակայանը հիմա էլ կարողանում է որոշակի չափի օդանավեր ընդունել, և, եթե անհրաժեշտություն լինի, թռիչքուղու կարողությունների որոշակի մեծացման ուղղությամբ աշխատանքներ կիրականցվեն, որպեսզի ավելի մեծ օդանավեր ընդունելու հնարավորություն լինի։
Մեր հաշվարկները ցույց են տալիս, որ «Սյունիք» օդանավակայանը նաև միջազգային թռիչքները իրականացնելու բավականին մեծ պոտենցիալ ունի»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Կապանի «Սյունիք» օդանավակայանից այս պահին թռիչքներ են իրականացվում դեպի Երևան և հակառակ ուղղությամբ։ Չվերթը սպասարկում է «ՆովԷյր» ավիաընկերությունը՝ L-410 տիպի քաղաքացիական փոքր օդանավով։ Հայաստանում այս պահին գործում է միջազգային կարգավիճակ ունեցող երկու օդանավակայան՝ Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայանը և Գյումրիի «Շիրակ» օդանավակայանը։

Prime Minister Nikol Pashinyan said on Wednesday that Syunik Airport in Armenia’s southeast has “considerable potential” to start serving international flights.
In a video address presenting the Civil Contract party’s election program, Pashinyan highlighted that the government has already launched the process.
“Of course, the Syunik Airport is already able to receive aircraft of a certain size, and if necessary, work will be carried out to expand the capacity of the runway so that it can accommodate larger aircraft.
Our calculations show that the Syunik Airport also has considerable potential for operating international flights,” said Nikol Pashinyan.
Syunik Airport, located in the eponymous province of Syunik in the town of Kapan, is currently designated as a domestic airport, serving flights to and from Yerevan.