Հայաստանի ֆուտզալի հավաքականը նոր գլխավոր մարզիչ ունի. Ռուբեն Նազարեթյանը նշանակվել է ՀՖՖ նախագահի գլխավոր խորհրդական
Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի տեխնիկական կենտրոն/Ֆուտբոլի ակադեմիայում Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Արմեն Մելիքբեկյանը ներկայացրել է ֆուտզալի ազգային հավաքականի փոփոխությունները:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնում է Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան, հանդիպմանը ներկա են եղել ՀՖՖ բոլոր բաժինների ղեկավարները և ֆուտզալի Հայաստանի ազգային հավաքականի անդամները։
Ռուբեն Նազարեթյանն այսուհետ կզբաղեցնի ՀՖՖ նախագահի գլխավոր խորհրդականի պաշտոնը: Հայաստանի ընտրանին կգլխավորի իսպանացի մասնագետ Անտոնիո Ֆերնանդեսը: Նա մեր ազգային թիմում աշխատում էր տևական ժամանակ։
ՀՖՖ նախագահ Արմեն Մելիքբեկյանը շնորհակալություն է հայտնել Ռուբեն Նազարեթյանին կատարած ահռելի աշխատանքի համար։
«24 տարի անց Ռուբեն Նազարեթյանը որոշել է անցնել այլ աշխատանքի ՀՖՖ-ում։ Սա նոր էջ է, որը կնպաստի հայկական ֆուտզալի ու ֆուտբոլի զարգացմանը։ Շնորհակալական խոսքերը քիչ են, քանի որ այս ընթացքում բազմաթիվ դժվարություններ են հաղթահարվել։ Թե՛ նախորդ, թե՛ այս տարի ունեցանք նաև մի շարք երջանիկ պահեր։ Չեխիայի և Ուկրաինայի դեմ խաղերից հետո բոլորիս էմոցիաներն անմոռանալի էին։ Դրա համար ևս մեկ անգամ շնորհակալություն եմ հայտնում։ Այսուհետ Ռուբեն Նազարեթյանը լինելու է ՀՖՖ նախագահի գլխավոր խորհրդական։ Մենք միասին փորձում ենք մեծ միջազգային նախագիծ բերել Հայաստան, այս պահին բանակցություններ են ընթանում են, հուսով եմ՝ կստացվի և Ռուբեն Նազարեթյանի երազանքը կկատարվի՝ բրազիլական համակարգով ֆուտբոլի-ֆուտզալի դպրոց կունենանք։ Վերջին տարիներին Ռուբեն Նազարեթյանը ՈՒԵՖԱ-ի ֆուտզալի կոմիտեի անդամ է և այնտեղ նրա աշխատանքը մեծ դեր ունի։ Ես՝ որպես ՈՒԵՖԱ-ի Գործադիր կոմիտեի անդամ և Ռուբեն Նազարեթյանը փորձելու ենք նախագծեր իրականացնել, որը մեծապես կնպաստի միջազգային ասպարեզում ֆուտզալի զարգացմանը։ Կարծում եմ՝ գալիք 1-2 տարվա ընթացքում մեր միջազգային նախագծերը կյանքի կկոչվեն։ Նազարեթյանին ֆուտզալի աշխարհը գիտի, մշտապես լսում է, կարծիք է հարցնում և ֆուտզալի կոմիտեում նա առանցքային դեր ունի։Հիմա ճիշտ ժամանակն է փորձել ավելի մեծ մասսայականություն տալ մարզաձևին և ավելի լայն ներկայացվածություն ունենալ եվրոպական ասպարեզում։ Անտոնիոյին մաղթում եմ բարի երթ։ ՀՖՖ-ն ֆուտզալում պետք է ունենա ամենաբարձր նպատակները, պետք է առաջնորդվենք այդ նպատակներով։ Բոլորս տեսել ենք՝ ինչ է նշանակում խաղալ ամենաբարձր մակարդակով և ցանկանում ենք կրկնել այն։ Կարծում եմ՝ միասնական լինելով կկարողանանք անել դա և բոլորիս ջանքերով ամեն ինչ ստացվելու է։ Հայկական ֆուտզալը շարունակելու է ուրախացնել բոլորիս»։
Ռուբեն Նազարեթյանը նշեց՝ եկել էր ժամանակը գլխավոր մարզչի պաշտոնից հեռանալու համար։
«Շնորհակալ եմ բոլորին, որոնք 2002թ-ից եղել են մեզ հետ՝ աջակցել ու հավատացել են այս ծրագրին։ Շնորհակալ եմ բոլոր խաղացողներին, որոնց հետ բոլոր դժվարությունները հաղթահարելով հասել ենք Եվրոպայի առաջնություն։ Շնորհակալ եմ ՀՖՖ ներկայիս ղեկավարությանը՝ ծրագրին հավատալու, մեր կողքին կանգնելու համար։ Հրաժեշտ եմ տալիս այն մտքով, որ իմ առաքելությունը որպես գլխավոր մարզիչ ավարտված է։ Ինձ սպասում է շատ ավելի բարդ աշխատանք, քանի որ բոլոր ծրագրերը, որոնք ունենք, շատ ավելի ջանք ու եռանդ է պահանջելու։ Նոր գլխավոր մարզիչն արդեն 1,5-2 տարի պրոցեսի մեջ է։ Արդեն հասկացել է՝ ինչ է Հայաստանի հավաքականն ու ընտանիք հասկացողությունը։ Անտոնիոյի համար բարդ է լինելու, քանի որ հասել ենք մի կետի, որից ցածր չենք կարող մրցել։ Մշտապես լինելու եմ Անտոնիոյի կողքին։ Հավատում ենք նրան ու մարզչական շտաբին։ Գիտեմ, որ թիմը մշտապես լինելու է բարձունքում։ Հեռանալու որոշումը նոր չեմ կայացրել։ Այն ընդունել եմ Եվրոպայի առաջնության մրցափուլից առաջ»։
Նորանշանակ գլխավոր մարզիչ Անտոնիո Ֆերնանդեսը շեշտեց՝ առաջին օրվանից իրեն ընդունել են որպես ընտանիքի անդամ։
«Մինչև իմ այստեղ գալը ֆուտզալի ոլորտում հսկայական աշխատանք է կատարվել։ Մեր առաքելությունը հստակ է՝ պետք է շարունակել կերտել պատմություն, անել այն, ինչ կարող ենք։ Մեր առջև կա մի բարդ մարտահրավեր՝ նվաճել Աշխարհի առաջնության ուղեգիր։ Եվրոպայից հիմնական փուլ են դուրս գալիս միայն մեծ թիմերը։ Առավելագույն ջանքերը պետք է գործադրենք այդ մարտահրավերին դիմակայելու, մեր նպատակին հասնելու համար։ Ակնհայտ է՝ Հայաստանի հավաքականի բոլոր մրցակիցներն արդեն ավելի լուրջ են վերաբերվում մեզ, դա շատ կարևոր է։ Կշարունակեմ անել այն, ինչ արել եմ այս ընթացքում ու կրկին հաճույք կստանամ մեր ֆուտբոլիստների հետ աշխատանքից»։
Անտոնիո Ֆերնանդեսի գլխավորությամբ հավաքականը սկսել է ուսումնամարզական հավաքը։ Այն կշարունակվի մինչև ապրիլի 25-ը։

Назначен новый главный тренер сборной Армении по футзалу: Рубен Назаретян назначен главным советником президента ФФА
В Техническом центре Федерации футбола Армении/Академии футбола президент ФФА Армен Меликбекян 21 апреля представил изменения в составе национальной сборной по футзалу.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе ФФА, встреча прошла с участием руководителей всех отделов ФФА и членов национальной сборной Армении по футзалу.
Отныне Рубен Назаретян будет занимать должность главного советника президента ФФА. Национальную команду Армении возглавит испанский специалист Антонио Фернандес. Он долгое время работал в национальной команде Армении.
Президент ФФА Армен Меликбекян поблагодарил Рубена Назаретяна за его огромную работу:
«После 24 лет работы Рубен Назаретян решил перейти на другую должность в Федерации футбола Армении. Это новая страница, которая внесет свой вклад в развитие армянского футзала и футбола в целом. Слов благодарности недостаточно, потому что за это время было преодолено много трудностей. И в прошлом, и в этом году у нас было немало счастливых моментов. После матчей против Чехии и Украины все наши эмоции были незабываемыми. За это я еще раз благодарю. Отныне Рубен Назаретян будет главным советником президента ФФА. Вместе мы пытаемся привлечь в Армению крупный международный проект, сейчас ведутся переговоры, надеюсь, все получится, и мечта Рубена Назаретяна сбудется – у нас будет школа футбола и футзала по бразильской системе.
В последние годы Рубен Назаретян был членом Комитета УЕФА по футзалу, и его работа там играет большую роль. Я, как член Исполнительного комитета УЕФА, и Рубен Назаретян будем стараться реализовывать проекты. Это внесет огромный вклад в развитие футзала на международной арене. Думаю, в ближайшие 1-2 года наши международные проекты будут реализованы. Назаретян известен в мире футзала, он всегда прислушивается, спрашивает мнения и играет ключевую роль в комитете по футзалу. Сейчас самое время попытаться повысить популярность этого вида спорта и расширить его представительство на европейской арене. Желаю Антонио удачи. У ФФА должны быть самые высокие цели в футзале, и мы должны руководствоваться этими целями. Мы все видели, что значит играть на самом высоком уровне, и хотим это повторить. Думаю, что, будучи едиными, мы сможем это сделать, и со всеми нашими усилиями все получится. Армянский футзал продолжит радовать нас всех».
Рубен Назаретян отметил, что пришло время уйти с поста главного тренера:
«Я благодарен всем, кто был с нами с 2002 года, кто поддерживал и верил в эту программу. Я благодарен всем игрокам, с которыми мы преодолели все трудности и вышли на чемпионат Европы. Я благодарен нынешнему руководству ФФА за веру в программу и поддержку. Я прощаюсь с мыслью, что моя миссия в качестве главного тренера завершена. Меня ждет гораздо более сложная работа, потому что все наши программы потребуют гораздо больше усилий и энергии. Новый главный тренер работает уже 1,5-2 года. Он уже понял, что такое сборная Армении и что такое семья. Антонио будет тяжело, потому что мы достигли уровня, ниже которого конкурировать не можем. Я всегда буду рядом с Антонио. Мы верим в него и в тренерский штаб. Я знаю, что команда всегда будет на вершине. Я принял решение уйти не недавно. Я сделал это еще до начала чемпионата Европы».
Новый главный тренер Антонио Фернандес подчеркнул, что его приняли как члена семьи с первого дня:
«До моего приезда сюда была проделана огромная работа в области футзала. Наша миссия ясна: мы должны продолжать творить историю, делать все, что в наших силах. Перед нами стоит сложная задача: завоевать путевку на чемпионат мира. Только сильные команды проходят из Европы в основной раунд. Мы должны приложить все усилия, чтобы справиться с этим вызовом и достичь нашей цели. Очевидно, что все соперники сборной Армении уже относятся к нам серьезнее, что очень важно. Я буду продолжать делать то, что делал раньше, и снова буду получать удовольствие от работы с нашими игроками».
Сборная Армении под руководством Антонио Фернандеса начала тренировочный сбор. Он продлится до 25 апреля.