Վարչապետի համոզմամբ՝ բանակում մահվան դեպքերի խնդիրը կապված է կրթական համակարգի և երեխաների հոգեբանական դիմակայունության հետ
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի համոզմամբ՝ բանակում ինքնասպանությունների կամ ընդհանրապես ոչ մարտական պայմաններում մահվան դեպքերը կապված են կրթական համակարգի և երեխաների հոգեբանական դիմակայունության հետ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը թեմային անդրադարձավ ճեպազրույցի ընթացքում՝ պատասխանելով Զինված ուժերում ոչ մարտական պայմաններում մահացության դեպքերի և դրանց կանխման ուղղությամբ իրականացվող քայլերի վերաբերյալ հարցին։
Վարչապետը համոզմունք հայտնեց, որ այդ խնդիրն առաջին հերթին կապված է կրթական համակարգի հետ։
«Համոզմունք ունեմ, որ դա կապված է մեր կրթական համակարգի հետ՝ սկսած մանկապարտեզից։ Ես նման դեպքերից հետո մի քանի անգամ աշխատանքային խոսակցություն եմ ունեցել ԿԳՄՍ նախարարի հետ՝ ասելով, որ մենք պետք է առանձնահատուկ ուշադրություն դարձնենք մեր երեխաների հոգեբանական դիմակայունությանը, որովհետև երբ ես փորձում եմ խորանալ այս դեպքերի մեջ, ուղղակի սարսափում եմ այն մտքից, թե ինչը կարող է հանգեցնել ինքնասպանություն գործելու որոշման։ Դա ուղղակի վկայում է, որ մենք հոգեբանական դիմակայունության հետ խնդիրներ ունենք»,-ասաց վարչապետ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ Անվտանգության խորհրդի վերջին նիստում հանձնարարական է տրվել դուրս բերել ապացուցված ինքնասպանությունների դեպքերը․ այնքան դեպքեր, որոնք իրենք կարող են արդեն որպես տվյալ մշակելու հնարավորություն ստեղծել և տեսնել, թե արդյոք կա՞ն ինչ-որ կրկնվող հատկանիշներ։
«Ենթադրենք X թվով ինքնասպանություն ունենք. կա՞ ինչ-որ հատկանիշ, որ բոլոր ինքնասպանություն գործած մեր սիրելի զինվորների կյանքում նույնն է։ Եթե մենք ինֆորմացիան ամբողջությամբ վերբեռնենք, արհեստական բանականությունը կարող է ասի՝ տվյալ մարդիկ ունեն հետևյալ ընդհանրությունները։ Վերջին դեպքը, ինչքան ինձ զեկուցել են, զինվորը գրել է, որ զորամասում խնդիր չկա, երկու օր առաջ թույլտվություն է վերցրել և այցելել է հարազատի գերեզմանին, որն, ըստ մեր տվյալների, նույնպես ինքնասպանություն էր գործել։ Եկել, նամակ է գրել ու այդ արարքը թույլ է տվել։ Ես կարծում եմ, որ հոգեբանական դիմակայության խնդիր է։ Տարածքը տեսահսկվում է, բայց այդ գործողությունը վայրկյաններ է տևում։ Դեպքեր ենք ունեցել, որ դա տեսախցիկի առաջ է տեղի ունեցել»,-ասաց Փաշինյանը։
Անդրադառնալով դպրոցում հոգեբանական դիմակայություն ստեղծելուն՝ Փաշինյանը մատնանշեց, որ 15-20-30-40 հոգանոց դպրոցում այդ հոգեբանական դիմակայությունը ստեղծել հնարավոր չի լինի։
«Մենք երեխային 10 տարի պահում ենք 40-50 մարդու շփման շրջանակում, հետո իրեն բաց ենք թողնում 8 միլիարդ բնակչություն ունեցող աշխարհ՝ ապրելու։ Դպրոցը պետք է նաև շփման միջավայր լինի, տարբեր իրադրություններ պետք է լինեն, կոնֆլիկտային իրավիճակներ պետք է լինեն, որ անհատականությունը հղկվի։ Մենք նեղ, կղզիացած երեխաներին պահում ենք, հետո վախ ենք ստեղծում իրենց մեջ նաև այդ մեծ աշխարհ դուրս գալու»,-ասաց Փաշինյանը։

Премьер-министр Армении убежден, что проблема смертей в армии связана с системой образования и психологической устойчивостью детей
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян убежден, что случаи самоубийства в армии или смерти в небоевых ситуациях в целом связаны с системой образования и психологической устойчивостью детей.
Как сообщает Арменпресс, премьер-министр РА Никол Пашинян затронул эту тему на брифинге, отвечая на вопрос о смертях в небоевых ситуациях в Вооруженных силах и мерах, принимаемых для их предотвращения.
Премьер-министр выразил уверенность, что эта проблема в первую очередь связана с системой образования.
«Я убежден, что это связано с нашей системой образования, начиная с детского сада. После таких случаев я несколько раз проводил рабочие беседы с министром образования, науки, культуры и спорта, говоря, что мы должны уделять особое внимание психологической устойчивости наших детей, потому что, когда я пытаюсь разобраться в этих случаях, меня просто ужасает мысль о том, что может привести к решению совершить самоубийство. Это просто доказывает, что мы имеем дело с проблемами с психологической устойчивостью», — заявил премьер-министр Пашинян.
По его словам, на последнем заседании Совета безопасности РА было дано указание выделить доказанные случаи самоубийств: столько случаев, которые как данные сами дают возможность их обработки и проследить наличие повторяющихся свойств.
«Допустим, у нас есть X количество самоубийств. Есть ли какие-либо общие свойства в жизни всех наших любимых солдат, покончивших жизнь самоубийством? Если мы загрузим информацию целиком, искусственный интеллект сможет сказать, что у этих людей есть следующие общие свойства. В последнем случае, насколько мне известно, солдат написал, что в воинской части нет проблем, два дня назад он получил разрешение и посетил могилу родственника, который, по нашим данным, также покончил жизнь самоубийством. Он пришел, написал письмо и совершил этот акт. Я думаю, это проблема психологической устойчивости. Территория находится под видеонаблюдением, но эта операция занимает секунды. У нас были случаи, когда это происходило перед камерой», — сказал Пашинян.
Говоря о создании психологической конфронтации в школах, Пашинян отметил, что создать такую ​​психологическую конфронтацию в школе, где учится 15-20-30-40 человек, невозможно.
«Мы в течение 10 лет держим ребенка в кругу общения, состоящем из 40-50 человек, а затем выпускаем его в мир с населением в 8 миллиардов человек. Школа также должна быть средой для общения, там должны возникать различные ситуации, конфликтные ситуации, чтобы могла развиваться индивидуальность. Мы держим детей в узком, изолированном кругу, а затем внушаем им страх перед выходом в этот большой мир», — сказал Пашинян.