Ցանկանում ենք Իրանի տարածքով մեր լոգիստիկ շղթաները, հնարավորությունները ընդլայնել․Փաշինյանն անդրադարձել է Հորմուզի նեղուցի շուրջ զարգացումներին
Իրանի հետ գործակցության Հայաստանի պատկերացումը ռազմավարական է, և Երևանը ցանկանում է Իրանի տարածքով լոգիստիկ շղթաները, հնարավորությունները ընդլայնել, ինչի համատեքստում շատ կարևոր է TRIPP նախագծի իրագործումը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ճեպազրույցի ընթացքում հայտարարեց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն՝ անդրադառնալով Իրանի շուրջ ծավալվող իրադարձությունների, մասնավորապես՝ Հորմուզի նեղուցի վերաբերյալ ընթացող գործընթացների հետևանքով ստեղծված կամ հնարավոր տնտեսական ու լոգիստիկ ճգնաժամային սցենարներին ու հնարավոր այլ ալընտրանքային ուղիների որոնմանը։
Վարչապետը հիշեցրեց, որ Հայաստանն արդեն արտահայտել է Իրանի շուրջ զարգացումների վերաբերյալ նախորդող շրջանում տեղի ունեցած իրադարձությունների առումով։
«Գոհունակությամբ ենք արձանագրում, որ մեր երկու բարեկամ երկրների՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության և Միացյալ Նահանգների միջև բանակցությունները, կարծես թե, առաջընթացի դինամիկա են ցույց տալիս։ Մենք այլընտրանքներ, ընդհանուր առմամբ, ձևավորում ենք, բայց Իրանի հետ գործակցության մեր պատկերացումը ռազմավարական է, և մենք ուզում ենք Իրանի տարածքով մեր լոգիստիկ շղթաները, հնարավորությունները ընդլայնել, և նաև այս առումով է շատ կարևոր է TRIPP նախագծի իրագործումը, որովհետև դրա արդյունքում մենք երկաթուղային կապ կստանանք Իրանի հետ, որի պարագայում ապրանքների ներկրումը Հայաստան և Հայաստանից ապրանքների արտահանումն էականորեն կհեշտանա»,-ընդգծեց վարչապետ Փաշինյանը։
Վարչապետը տվյալ հարցի համատեքստում նաև շեշտեց, որ նախորդող շրջանում արդեն առկա էր նոր կապուղի՝ Կենտրոնական Ասիայով Չինաստանի հետ երկաթուղային կապը՝ Չինաստան-Ղազախստան-Ռուսաստան-Ադրբեջան-Վրաստան-Հայաստան երթուղով։
«Ենթադրում եմ, որ գործարարները բոլոր այն դեպքերում, երբ կտեսնեն, որ Իրանի տարածքով ապրանքներ բերելու խնդիր կա, այդ ուղղությամբ կբերեն»,-ասաց վարչապետը։
Փաշինյանը շեշտեց, որ այս հարցերով Հայաստանի կառավարությունը զբաղվում է դեռևս նախորդ տարվանից, երբ տարածաշրջանում լարվածություն է նկատվել։
«Մենք վստահ ենք, որ ապրանքների դեֆիցիտ մենք չենք ունենա։ Գնաճն ուրիշ խնդիր է, որովհետև եթե ծագման կետում այդ ապրանքի գինն աճում է, ապա դրա վրա մեր ազդեցության հնարավորությունները սահմանափակ են»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետը նշեց, որ մատակարարումների առումով այլընտրանքները կան, բայց համոզմունք արտահայտեց, որ առաջիկայում  իրադրության կարգավորման համատեքստում տեղի կունենա TRIPP նախագծի իրագործումը, որի արդյունքում կձևավորվի Իրան-Հայաստան և Պարսից ծոց-Սև ծով երկաթուղային կապ։

Мы хотим расширить наши логистические цепочки и возможности по территории Ирана - Пашинян о событиях вокруг Ормузского пролива
Видение Армении в отношении сотрудничества с Ираном носит стратегический характер, и Ереван хочет расширить логистические цепочки и возможности по территории Ирана, в контексте чего реализация проекта TRIPP имеет очень важное значение.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на брифинге, говоря о ситуации вокруг Ирана, в частности, о существующих в этой связи сценариях экономического и логистического кризиса, возникших или вероятных в результате развивающихся процессов, касающихся Ормузского пролива, и о поиске возможных других альтернативных маршрутов.
Премьер-министр напомнил, что Армения уже выражала свою обеспокоенность событиями вокруг Ирана в контексте событий предыдущего периода.
«Мы с удовлетворением отмечаем, что переговоры между двумя дружественными нам странами, Исламской Республикой Иран и Соединенными Штатами, демонстрируют динамику прогресса. В целом мы формируем альтернативы, но наше видение сотрудничества с Ираном носит стратегический характер, и мы хотим расширить наши логистические цепочки и возможности через территорию Ирана. В этой связи реализация проекта TRIPP также очень важна, поскольку в результате мы получим железнодорожное сообщение с Ираном, что значительно облегчит импорт товаров в Армению и экспорт товаров из Армении», — подчеркнул премьер-министр Пашинян.
Премьер-министр также подчеркнул в контексте этого вопроса, что в предыдущий период уже существовал новый канал — железнодорожное сообщение с Китаем через Центральную Азию по маршруту Китай-Казахстан-Россия-Азербайджан-Грузия-Армения.
«Я предполагаю, что бизнесмены во всех случаях, когда увидят проблему с доставкой товаров через территорию Ирана, будут перевозить товары в этом направлении», — сказал премьер-министр.
Пашинян подчеркнул, что правительство Армении занимается этими вопросами с прошлого года, когда в регионе наблюдалась напряженность.
«Мы уверены, что дефицита товаров не будет. Инфляция — это другая проблема, потому что если цена товара повышается в пункте происхождения, то наши возможности влиять на это ограничены», — сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр отметил, что существуют альтернативы в плане поставок, но выразил уверенность, что в ближайшем будущем, в контексте урегулирования ситуации, будет реализован проект TRIPP, в результате которого будут сформированы железнодорожные сообщения Иран-Армения и Персидский залив-Черное море.