ԱՄԷ-ն և Իրանը պատերազմի մեկնարկից ի վեր առաջին անգամ բարձր մակարդակի շփումներ են ունեցել
Արաբական Միացյալ Էմիրությունների փոխնախագահ, փոխվարչապետ շեյխ Մանսուր բին Զայեդ ալ-Նահյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի խորհրդարանի խոսնակ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆի հետ՝ քննարկելու տարածաշրջանում լարվածության թուլացման հարցը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է էմիրաթական WAM գործակալությունը։
«Հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել փոխնախագահ, փոխվարչապետ և նախագահական գրասենյակի ղեկավար շեյխ Մանսուր բին Զայեդ ալ-Նահյանի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության խորհրդարանի նախագահ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆի միջև, որի ընթացքում կողմերը քննարկել են տարածաշրջանային զարգացումները և տարածաշրջանում լարվածության նվազեցման ուղիները», - նշված է հաղորդագրության մեջ։
Սա երկու երկրի միջև փետրվարի վերջին սկսված պատերազմից ի վեր առաջին բարձր մակարդակի հեռախոսազրույցն է։
Պատերազմի սկսվելուց հետո ԱՄԷ-ն փակել է Թեհրանում իր դեսպանատունը, հետ կանչել Իրանում իր դեսպանին և դիվանագիտական ​​​​առաքելության բոլոր անդամներին՝ ի պատասխան ԱՄԷ-ի տարածքի դեմ Իրանի հրթիռային հարձակումների:
Փետրվարի 28-ին ԱՄՆ-ն և Իսրայելը լայնածավալ ռազմական արշավ սկսեցին Իրանի դեմ։ Ի պատասխան՝ Իրանի զինված ուժերը մի շարք հակագրոհներ իրականացրին՝ թիրախավորելով տարածաշրջանում գտնվող ամերիկյան և իսրայելական ռազմական օբյեկտները։
Իրանը բազմիցս հայտարարել է, որ նպատակ չունի թիրախավորել Պարսից ծոցի կամ հարևան երկրներին, այլ հարվածում է ամերիկյան թիրախներին։

ОАЭ и Иран впервые с начала войны провели контакт на высоком уровне
Вице-президент и вице-премьер Объединенных Арабских Эмиратов шейх Мансур бин Заид Аль Нахайян провел телефонный разговор со спикером Меджлиса Ирана Мохаммедом Багером Галибафом по вопросу снижения напряженности в регионе. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщило эмиратское агентство WAM.
“Состоялся телефонный разговор между вице-президентом, вице-премьером и главой администрации президента шейхом Мансуром бин Заидом Аль Нахайяном и спикером Меджлиса Исламской Исламской Республики Иран Мохаммедом Багером Галибафом, в ходе которого стороны обсудили региональные события и пути снижения напряженности в регионе”, — говорится в заявлении.
Это первый телефонный разговор на высоком уровне между двумя странами после начала войны в конце февраля.
После начала войны ОАЭ закрыли свое посольство в Тегеране, отозвали своего посла в Иране и всех членов дипломатической миссии в ответ на ракетные удары Ирана по территории ОАЭ.
28 февраля США и Израиль начали широкомасштабную военную кампанию против Ирана. В ответ иранские вооруженные силы провели серию контрнаступлений, нанеся удары по американским и израильским военным объектам в регионе.
Иран неоднократно заявлял, что не намерен наносить удары по странам Персидского залива и соседним странам, а намерен атаковать американские цели.