ՀՀ ԲՏԱ նախարարն ու Եգիպտոսի դեսպանը քննարկել են մի շարք հարցեր
Հայաստանի Հանրապետության բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանն ապրիլի 15-ին ընդունել է Հայաստանում Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ամալ Աֆիֆիին:
Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ԲՏԱ նախարարության ռազմարդյունաբերության կոմիտեի նախագահ Արամ Ջիվանյանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, կողմերը բարձր են գնահատել երկու երկրների միջև բարեկամական հարաբերությունները՝ ընդգծելով համագործակցության շարունակականությունն ապահովելու և պատմական ամուր կապերը գործնական, փոխշահավետ ծրագրերի վերածելու մեծ ներուժը։
Նախարարը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից բարձր տեխնոլոգիական էկոհամակարգի զարգացմանն ուղղված բազմաբնույթ ծրագրերը, իրականացվող միջոցառումներն ու նախաձեռնությունները: Այս համատեքստում Մխիթար Հայրապետյանն անդրադարձել է «Սիսայդ Ստարտափ Սամմիթ» միջոցառման հաջողված մոդելին, «ԹՈՒՄՈ» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի գործունեությանը, ինչպես նաև Հրազդանում «Firebird AI» ընկերության կողմից արհեստական բանականության տվյալային կենտրոնի կառուցման ընթացքին՝ կարևորելով նշված հարթակներում համագործակցության ձևավորման և զարգացման հեռանկարները։
Քննարկվել են նաև գիտական հետազոտությունների և փորձարարական մշակումների (R&D), բարձր տեխնոլոգիական և պաշտպանական արդյունաբերության ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները։ Անդրադարձ է կատարվել «EDEX 2025» միջազգային ցուցահանդեսի շրջանակում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին, ինչպես նաև հունիսի 3-4-ը Հայաստանում նախատեսվող «Research Innovation Science Engineering» (RISE) ցուցահանդեսին եգիպտական կողմի ակտիվ մասնակցության կարևորությանը: Համագործակցության խորացման և փորձի փոխանակման համատեքստում ընդգծվել է նաև փոխադարձ այցելությունների կազմակերպման անհրաժեշտությունը:
Կողմերը վերահաստատել են փոխգործակցության շարունակական զարգացման հանձնառությունը՝ ուղղված երկկողմ օրակարգի խորացմանն ու նոր համատեղ նախաձեռնությունների իրականացմանը։

Министр ВТП Армении и посол Египта обсудили ряд вопросов
15 апреля министр высокотехнологичной промышленности Республики Армения Мхитар Айрапетян принял чрезвычайного и полномочного посла Арабской Республики Египет в Армении Амаль Афифи.
На встрече также присутствовал председатель Комитета военной промышленности Министерства высокотехнологичной промышленности Арам Дживанян.
Как передает “Арменпресс” со ссылкой на сообщение министерства, стороны высоко оценили дружеские отношения между двумя странами, подчеркнув большой потенциал для обеспечения преемственности сотрудничества и преобразования исторически прочных связей в практические, взаимовыгодные программы.
Министр представил различные программы, мероприятия и инициативы, реализуемые правительством Республики Армения и направленные на развитие высокотехнологичной экосистемы. В этом контексте Мхитар Айрапетян затронул успешную модель мероприятия “Seaside Startup Summit”, деятельность Центра креативных технологий TUMO, а также процесс создания Центра обработки данных в области искусственного интеллекта компанией “Firebird AI” в Раздане, подчеркнув перспективы формирования и развития сотрудничества на этих платформах.
Также обсуждались возможности расширения сотрудничества в области научных исследований и экспериментальных разработок (R&D), высоких технологий и оборонной промышленности. Были затронуты достигнутые в рамках международной выставки “EDEX 2025” договоренности, а также важность активного участия египетской стороны в выставке “Research Innovation Science Engineering” (RISE), которая пройдет 3-4 июня в Армении. В контексте углубления сотрудничества и обмена опытом также была подчеркнута необходимость организации взаимных визитов.
Стороны подтвердили свою приверженность непрерывному развитию сотрудничества, направленного на углубление двусторонней повестки и реализацию новых совместных инициатив.