Փեզեշքիանը հայտարարել է, որ Իրանը ձգտում է երկխոսության
Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը հայտարարել է, որ Իրանը ձգտում է ոչ թե պատերազմի, այլ երկխոսության։ Նա նաև հայտարարել է, որ ոչ մի երկիր չի կարող իր կամքը պարտադրել Իրանին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է IRNA գործակալությունը։
«Իրանը չի ձգտում պատերազմի կամ անկայունության և միշտ շեշտել է այլ երկրների հետ երկխոսության և կառուցողական համագործակցության կարևորությունը։ Այնուամենայնիվ, ցանկացած երկրի փորձ՝ իր կամքը պարտադրելու կամ երկիրը հնազանդեցնելու, դատապարտված է ձախողման, և իրանական ազգը երբեք չի ընդունի նման մոտեցում», - ասել է նա Թեհրանի նահանգի Արտակարգ իրավիճակների կազմակերպության տարբեր բաժիններ այցելության ժամանակ։
Նա հավելել է, որ ոչ մի ուժ չի կարողանա «այս ազգին ծնկի բերել»։
Փեզեշքիանը նաև քննադատել է միջազգային համակարգում գործող երկակի ստանդարտները և դատապարտել ինքնիշխան պետությունների դեմ ռազմական գործողությունները։ Նա հավելել է, որ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի դեմ 40-օրյա պատերազմի ընթացքում իրանցի ժողովրդի «աննախադեպ և օրինակելի միասնությունը» խափանել է թշնամիների նպատակները։
Փետրվարի 28-ին մեկնարկած ամերիկա-իսրայելական ռազմական գործողություններից հետո ապրիլի 8-ի գիշերը ձեռք բերված երկշաբաթյա հրադադարի ընթացքում Իրանը և ԱՄՆ-ն Պակիստանում բանակցություններ են անցկացրել, սակայն չեն կարողացել համաձայնության գալ։ Ապրիլի 13-ին ԱՄՆ-ն հայտարարել է, որ շրջափակում է իրանական նավահանգիստները։

Пезешкиан заявил, что Иран выступает за диалог
Президент Ирана Масуд Пезешкиан заявил, что Иран не стремится к войне, и выступает за диалог. Он также отметил, что ни одна страна не может навязать Ирану свою волю. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает агентство IRNA.
“Иран не стремится к войне и нестабильности и всегда выступает исключительно за диалог и конструктивное взаимодействие с различными странами. Однако любая попытка навязать [исламской республике] свою волю или заставить ее капитулировать обречена на провал. Иранский народ никогда не согласится с таким подходом”, — сказал он во время визита в различные подразделения Организации по чрезвычайным ситуациям в провинции Тегеран.
Он добавил, что никакая сила не сможет “поставить эту нацию на колени”.
Пезешкиан также раскритиковал двойные стандарты, существующие в международной системе, и осудил военные действия против суверенных государств. Он добавил, что “беспрецедентное и образцовое единство” иранского народа в 40-дневной войне против США и Израиля сорвало планы врагов.
8 апреля Иран и США провели переговоры в Пакистане в рамках двухнедельного перемирия, последовавшего за военной операцией США и Израиля 28 февраля, но достичь соглашения не удалось. 13 апреля США объявили о блокировании иранских портов.