Իրանի հետ հակամարտության ընթացքում վիրավորվել է 399 ամերիկացի զինվորական. CENTCOM
Առնվազն 399 ամերիկացի զինծառայող է վիրավորվել Իրանի հարձակումների հետևանքով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Associated Press-ը՝վկայակոչելով ԱՄՆ զինված ուժերի Կենտրոնական հրամանատարության (CENTCOM) պաշտոնական ներկայացուցիչ Թիմ Հոքինսին:
Հոքինսի տվյալներով՝ 354 զինծառայող արդեն վերադարձել է ծառայողական պարտականությունների կատարմանը:
Ամերիկացի զինվորականների շրջանում պաշտոնական զոհերի թիվը 13 է:
Փետրվարի 28-ին ԱՄՆ-ն և Իսրայելը պատերազմ են սկսել Իրանի դեմ: Իսլամական Հանրապետության իշխանությունները որոշում են կայացրել փակել Հորմուզի նեղուցն ԱՄՆ-ի, Իսրայելի և Իրանի դեմ ագրեսիային աջակցող երկրների հետ կապված նավերի համար: Ապրիլի 8-ի գիշերը Վաշինգտոնը հայտարարել է Թեհրանի հետ երկշաբաթյա փոխադարձ հրադադարի մասին: Իրանի անհետաձգելի բժշկական օգնության կազմակերպության տվյալներով՝ 3375 իրանցի է զոհվել պատերազմի 40 օրվա ընթացքում:
Ապրիլի 11-ին կողմերը բանակցություններ են վարել Իսլամաբադում, սակայն չի հաջողվել համաձայնության գալ հակամարտության երկարաժամկետ կարգավորման շուրջ մի շարք հակասությունների պատճառով։

399 американских военных получили ранения во время конфликта с Ираном: CENTCOM
По меньшей мере 399 американских военных получили ранения в результате иранских атак. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщило агентство Associated Press со ссылкой на официального представителя Центрального командования США (CENTCOM) Тима Хокинса.
По словам Хокинса, 354 солдата уже вернулись к исполнению служебных обязанностей.
Официальное число потерь среди американских военнослужащих составляет 13 человек.
28 февраля США и Израиль начали войну против Ирана. Власти Исламской Республики приняли решение закрыть Ормузский пролив для судов, принадлежащих США, Израилю и странам, поддерживающим агрессию против Ирана. В ночь на 8 апреля Вашингтон объявил о двухнедельном взаимном прекращении огня с Тегераном. По данным Организации экстренной медицинской помощи Ирана за 40 дней войны погибло 3375 иранцев.
11 апреля стороны провели переговоры в Исламабаде, но не смогли достичь соглашения о долгосрочном урегулировании конфликта из-за ряда противоречий.