Լիբանանը և Իսրայելը պայմանավորվել են շարունակել բանակցությունները
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն ապրիլի 14-ին հյուրընկալել է Իսրայելի և Լիբանանի միջև տասնամյակների ընթացքում առաջին ուղիղ բանակցությունները, որից հետո երկու կողմերն էլ հայտարարել են, որ դրական քննարկումներ են ունեցել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ԱՄՆ պետքարտուղարությունը
«Այս հանդիպումը նշանավորվում էր նրանով, որ Իսրայելի և Լիբանանի կառավարությունների միջև 1993 թվականից ի վեր առաջին բարձր մակարդակի շփումն էր։ Մասնակիցներն արդյունավետ քննարկումներ ունեցան Իսրայելի և Լիբանանի միջև ուղիղ բանակցություններ սկսելու քայլերի վերաբերյալ», - նշված է հաղորդագրության մեջ։
Միացյալ Նահանգները հույս է հայտնել, որ բանակցությունները կարող են գերազանցել 2024 թվականի համաձայնագրի շրջանակը և հանգեցնել համապարփակ խաղաղության համաձայնագրի:
«Միացյալ Նահանգներն իր աջակցությունն է Իսրայելի իրավունքին՝ պաշտպանվելու «Հեզբոլլահ»-ի շարունակական հարձակումներից», - նշված է հաղորդագրության մեջ:
Reuters-ի փոխանցմամբ՝ Վաշինգտոնում ավելի քան երկու ժամ տևած հանդիպումից հետո ԱՄՆ-ում Իսրայելի դեսպան Եչիել Լեյթերը լրագրողների հետ զրույցում նշել է՝ Լիբանանի կառավարությունը բանակցությունների ընթացքում հստակեցրել է, որ այլևս չի «օկուպացվի» Իրանին աջակցող լիբանանյան «Հեզբոլլահ»-ի աշխարհազորայինների կողմից։ Նա հրաժարվել է նշել, թե արդյոք Իսրայելը կդադարեցնի Լիբանանի վրա իր հարձակումները։
«Ինձ հույս է տալիս այն փաստը, որ Լիբանանի կառավարությունը շատ հստակ հայտարարեց, որ այլևս չի լինի «Հեզբոլլահ»-ի կողմից օկուպացված.... Սա հնարավորություն է։ Առաջին անգամ է, որ մեր երկու երկրները նստած են միասին ավելի քան երեք տասնամյակի ընթացքում», - նշել է Լեյթերը՝ հավելելով, որ առաջիկա շաբաթներին կարող են լինել հետագա բանակցություններ։
ԱՄՆ-ում Լիբանանի դեսպան Նադա Մուավադը նախնական հանդիպումը որակել է «կառուցողական»։
Reuters-ին տրված մեկնաբանության մեջ նա ասել է, որ հանդիպման ժամանակ կոչ է արել հրադադարի և տեղահանված անձանց՝ իրենց տները վերադարձի հնարավորության, ինչպես նաև հորդորել է միջոցներ ձեռնարկել Լիբանանում հակամարտության հետևանքով առաջացած մարդասիրական ճգնաժամը մեղմելու համար։
2024 թվականին «Հեզբոլլահ»-ի և Իսրայելի միջև պատերազմից ի վեր Լիբանանը ձգտում է խաղաղ ճանապարհով զինաթափել շարժմանը։
Լիբանանի առողջապահության նախարարությունը հայտարարել է, որ մարտի 2-ից ապրիլի 14-ը ընկած ժամանակահատվածում զոհվածների ընդհանուր թիվը հասել է 2124-ի, իսկ վիրավորներինը՝ 6921-ի։

Ливан и Израиль договорились продолжить переговоры
14 апреля при участии госсекретаря США Марко Рубио прошли первые за десятилетия прямые переговоры между послами Израиля и Ливана, после которых обе стороны заявили о позитивном характере обсуждений. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Госдепартамент США.
“Встреча с участием госсекретаря США Марко Рубио стала первым контактом между Бейрутом и Тель-Авивом с 1993 года. Участники провели продуктивное обсуждение шагов, направленных на начало прямых переговоров между Израилем и Ливаном”, — говорится в заявлении.
Соединенные Штаты выразили надежду, что переговоры выйдут за рамки соглашения 2024 года и приведут к всеобъемлющему мирному соглашению.
“Соединенные Штаты поддерживают право Израиля на самооборону от продолжающихся нападений со стороны “Хезболлы””, — говорится в заявлении.
По сообщению Reuters, после встречи в Вашингтоне, которая длилась более двух часов, посол Израиля в США Йехиэль Лейтер заявил журналистам, что “ливанское правительство ясно дало понять, что больше не позволит “Хезболле” себя оккупировать”, но отказался ответить, прекратит ли Израиль свои атаки на Ливан.
"Я надеюсь, что ливанское правительство ясно дало понять, что что больше не позволит “Хезболле” себя оккупировать”. Это возможность. Это первый раз за более чем три десятилетия, когда наши две страны встретились за одним столом”, — сказал Лейтер, добавив, что дальнейшие переговоры могут состояться в ближайшие недели.
Посол Ливана в США Нада Муавад назвала первую встречу “конструктивной”.
В заявлении для Reuters она сказала, что призвала к прекращению огня и возвращению перемещенных лиц в свои дома, а также к мерам по смягчению гуманитарного кризиса, вызванного конфликтом в Ливане.
Ливан стремится к разоружению движения с начала войны 2024 года между “Хезболлой” и Израилем.
Ливан вовлечен в войну на Ближнем Востоке с 2 марта, когда поддерживаемое Ираном движение “Хезболла” выпустило ракеты по Израилю. Израиль ответил интенсивными наземными и воздушными ударами по Ливану. Министерство здравоохранения Ливана сообщило, что общее число погибших со 2 марта по 14 апреля достигло 2124 человек, число раненых - 6921.