Լեհաստանը շահագրգռված է երկրում ամերիկյան զորակազմի մեծացման հարցում
Լեհաստանը մտադիր է երկրում մեծացնել ամերիկյան զորակազմի թվաքանակը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին Rzeczpospolita թերթին տված հարցազրույցում հայտարարել է Լեհաստանի պաշտպանության նախարար Վլադիսլավ Կոսինյակ-Կամիշը։
«Մենք մտադիր ենք մեծացնել Լեհաստանում ամերիկյան զորքերի ներկայությունը», - ասել է նա՝ հավելելով, որ դա «կախված չէ Մերձավոր Արևելքում տիրող իրադրությունից»։
Նախարարի խոսքով՝ ՆԱՏՕ-ի արևելյան թևում ներկայության ուժեղացման հարցով վաղուց են բանակցություններ ընթանում Միացյալ Նահանգների հետ։
«Մերձավոր Արևելքում տիրող իրավիճակը մեզ համար խոչընդոտ չէ պլանի իրականացման գործում, որը պատրաստվում է մի ամիս», - պարզաբանել է Կոսինյակ-Կամիշը։

Польша заинтересована в увеличении в стране военного контингента США
Польша хотела бы увеличить численность американских войск в стране. Как передает “Арменпресс”, об этом заявил министр обороны Польши Владислав Косиняк-Камыш в интервью газете Rzeczpospolita.
“Мы рассчитываем на увеличение присутствия американских войск в Польше”, — сказал он, добавив, что это “не зависит от ситуации на Ближнем Востоке”.
По словам министра, переговоры с США об усилении присутствия на восточном фланге НАТО ведутся уже давно.
“Ситуация на Ближнем Востоке не является для нас препятствием в реализации плана, который готовится в течение нескольких месяцев”, — пояснил Косиняк-Камыш.