Խամենեին հայտարարել է, որ Իրանը պատերազմ չի ցանկանում, բայց կպաշտպանի իր իրավունքները
Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը պատերազմ չի ցանկանում Միացյալ Նահանգների և Իսրայելի հետ, սակայն կպաշտպանի իր իրավունքները որպես ազգ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է Իրանի գերագույն առաջնորդ Մոջթաբա Խամենեիի անունից արված հայտարարության մեջ, որը մեջբերել է Իրանի պետական հեռուստատեսությունը:
«Մենք պատերազմ չենք փնտրել և չենք ցանկանում այն։ Սակայն մենք ոչ մի դեպքում չենք հրաժարվի մեր օրինական իրավունքներից, և այս առումով մենք ամբողջ դիմադրության ճակատը դիտարկում ենք որպես մեկ ամբողջություն», - ասել է նա ուղերձում՝ ամենայն հավանականությամբ, նկատի ունենալով Լիբանանը, որտեղ Իսրայելը ռազմական գործողություններ է իրականացնում Թեհրանի դաշնակից «Հեզբոլլահ»-ի դեմ։
Հայտարարության մեջ նաև նշվել է, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը Հորմուզի նեղուցի կառավարումը «կբարձրացնի նոր մակարդակի»:
ԱՄՆ-ն և Իրանն ապրիլի 8-ին հայտարարել են երկշաբաթյա հրադադարի մասին։ Թրամփն Իրանին մեղադրել է Հորմուզի նեղուցով նավերի անցումը թույլատրելու մասին պայմանավորվածությունները չկատարելու համար։

Иран не хочет войны, но будет защищать свои права - Хаменеи
Исламская Республика Иран не хочет войны с Соединенными Штатами и Израилем, но будет защищать свои права как нация. Как передает Арменпресс, об этом говорится в заявлении, сделанном от имени Верховного лидера Ирана Моджтабы Хаменеи и цитируемом государственным телевидением ИРИ.
«Мы не стремились к войне и не хотим ее. Однако мы ни при каких обстоятельствах не откажемся от наших законных прав, и в этом отношении мы рассматриваем весь фронт сопротивления как единое целое», — сказал он в послании, имея в виду, по-видимому, Ливан, где Израиль проводит военные операции против союзника Тегерана, «Хезболлы».
В заявлении также отмечается, что Исламская Республика Иран «выведет управление Ормузским проливом на новый уровень».
8 апреля Соединенные Штаты и Иран объявили о двухнедельном прекращении огня. Трамп обвинил Иран в несоблюдении договоренностей о разрешении на проход судов через Ормузский пролив.