Հայաստանը շարունակում է երկխոսությունն Ադրբեջանի հետ հայ գերիների և պահվող անձանց ազատ արձակման հարցով
Հայաստանը շարունակում է Ադրբեջանի հետ երկխոսությունը Բաքվում պահվող հայ գերիների ազատ արձակման հարցով։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Էստոնիայի ԱԳ նախարար Մարգու Ցահքնայի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։
Միրզոյանը նշեց, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությունը հաստատված է, սակայն դեռևս հասկանալիորեն կան չլուծված հարցեր, որոնց թվում ամենազգայունը հայ գերիների ու պահվող անձանց հարցն է։
«Այս հարցում մեր դիրքորոշումը մշտապես նույնն է, իհարկե, մենք կարծում ենք, որ հաստատված խաղաղությունը հետագա ինստիտուցիոնալացման կարիք ունի, խաղաղությունը կա, մենք դրա պտուղները վայելում ենք, և միևնույն ժամանակ մենք հասկանում ենք, որ այս խաղաղությունը նոր է, խնամքի, հոգատարության կարիք ունի։ Կան բազմաթիվ հարցեր, որոնք լուծվել են՝ ընդհուպ մինչև Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան բեռների տարանցումը կամ նույն երկկողմ առևտուրը, որն արդեն կա, և որը, կարծում ենք, որ կզարգանա։ Ցավոք սրտի և հասկանալիորեն, բոլոր հարցերը չէ, որ լուծված են, և հայ գերիների ու պահվող անձանց հարցը, իհարկե, այդ հարցերից ամենազգայունն է մեր հասարակության համար։ Այո, ցավոք սրտի, Բաքվում դեռ կան հայ գերիներ, պահվող անձինք, և մեր դիրքորոշումը նույնն է՝ այս մարդիկ օր առաջ պետք է ազատ արձակվեն։ Մենք վստահ ենք, որ նրանց ազատ արձակումը միայն կամրապնդի հաստատված խաղաղությունը։ Մենք շարունակում ենք մեր երկխոսությունն Ադրբեջանի հետ այս թեմայով, անշուշտ, սա մեր օրակարգի ամենաառաջնային հարցերից մեկն է, մենք շարունակում ենք այս մասին խոսել նաև մեր միջազգային գործընկերների հետ։
Կարմիր խաչի գործունեության ավարտն Ադրբեջանում էլ ավելի է բարդացրել իրավիճակն այս առումով, մենք համաձայն ենք, որ խնդիր կա և շարունակում ենք մեր ջանքերն այս ուղղությամբ։ Այս հարցում նորություն դեռ չկա, սա այն հարցն է, որ երբ նորություն է լինում, ամբողջ հասարակությունն անմիջապես իմանում է դրա մասին։ Այստեղ նորություն միակը կարող է լինել՝ նոր խմբի ազատ արձակումը»,- ասաց ՀՀ ԱԳ նախարարը։

Армения продолжает диалог с Азербайджаном по вопросу освобождения армянских пленных и удерживаемых лиц
Армения продолжает диалог с Азербайджаном по вопросу освобождения армянских военнопленных, содержащихся в Баку.
Как сообщает “Арменпресс”, об этом заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян на совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Эстонии Маргусом Цахкна.
Мирзоян отметил, что между Арменией и Азербайджаном установлен мир, но, что вполне понятно, еще остаются нерешенные вопросы, среди которых наиболее чувствительным является вопрос об армянских пленных и удерживаемых лиц.
“Наша позиция по этому вопросу неизменна. Конечно, мы считаем, что установленный мир нуждается в дальнейшей институционализации, мир существует, мы пожинаем его плоды, и в то же время мы понимаем, что этот мир еще нов, он требует заботы и внимания. Многие вопросы уже решены, вплоть до транзита грузов через территорию Азербайджана в Армению или двусторонней торговли, которая уже есть и, как мы считаем, будет развиваться. К сожалению, и это понятно, не все вопросы решены, и вопрос об армянских пленных и удерживаемых лиц, безусловно, является наиболее чувствительным для нашего общества. Да, к сожалению, в Баку все еще находятся армянские пленные и удерживаемые лица, и наша позиция остается прежней. Эти люди должны быть освобождены как можно скорее. Мы уверены, что их освобождение только укрепит установленный мир. Мы продолжаем диалог с Азербайджаном по этой теме, конечно, это один из самых приоритетных вопросов нашей повестки дня, мы продолжаем обсуждать это и с нашими международными партнерами.
Завершение деятельности Красного Креста в Азербайджане еще больше осложнило ситуацию в этом отношении, мы согласны, что существует проблема. И мы продолжаем наши усилия в этом направлении. Пока нет новостей по этому вопросу, это тот случай, когда, когда появляются новости, о них немедленно узнает все общество. Единственной новостью здесь может быть освобождение новой группы пленных”, — сказал министр иностранных дел РА.