Քուվեյթը և Սաուդյան Արաբիան Իրանին մեղադրել են նոր հարվածների համար, ԻՀՊԿ-ն հերքել է մեղադրանքները
Քուվեյթը և Սաուդյան Արաբիան Իրանին և նրա դաշնակիցներին մեղադրել են իրենց տարածքներում գտնվող օբյեկտներին հարվածներ հասցնելու համար, չնայած ժամանակավոր հրադադարի ռեժիմին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «Ինտերֆաքս»-ը:
Քուվեյթի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ ապրիլի 9-ի երեկոյան «թիրախավորվել է Քուվեյթի մի քանի կենսականորեն կարևոր օբյեկտ», իսկ Սաուդյան Արաբիայի պետական գործակալությունը, հղում անելով աղբյուրի, հաղորդել է, որ գրոհների հետևանքով վնասվել են թագավորության վառելիքաէներգետիկ համալիրի մի շարք օբյեկտներ։
«Մասնավորապես, գրոհի են ենթարկվել Արևելք-Արևմուտք կենսականորեն կարևոր խողովակաշարի պոմպակայանները (խմբ.՝ խողովակաշարը թույլ է տալիս նավթ արտահանել առանց արգելափակված Հորմուզի նեղուցն օգտագործելու), ինչը հանգեցրել է խողովակաշարով մղվող օրական շուրջ 700 հազար բարել նավթի կորստի. սա այս ժամանակաշրջանում համաշխարհային շուկաներ մատակարարման հիմնական երթուղին է։ Հարձակումը նաև վերաբերել է Մանիֆայի նավթավերամշակման գործարանին, ինչը հանգեցրել է օրական շուրջ 300 հազար բարել նրա արտադրական կարողության կրճատման», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Միևնույն ժամանակ Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (ԻՀՊԿ) կտրականապես հերքում է իր մասնակցությունը հարվածներին։
«Իրանի Իսլամական Հանրապետության զինված ուժերը հրադադարի ժամերի ընթացքում որևէ երկրի դեմ որևէ հրթիռ չեն արձակել», - ասվում է ԻՀՊԿ-ի հայտարարության մեջ, որը մեջբերում է Press TV հեռուստաալիքը։
ԻՀՊԿ-ում հավելել են, որ հարվածները կարող են սադրանք լինել ԱՄՆ-ի կամ Իսրայելի կողմից։
ԱՄՆ-ն և Իրանը ապրիլի 8-ին համաձայնել են երկշաբաթյա հրադադարի։ Կողմերը պետք է Պակիստանում բանակցություններ վարեն խաղաղության համաձայնագրի շուրջ։

Кувейт и Саудовская Аравия обвиняют Иран в новых ударах, КСИР отвергает обвинения
Кувейт и Саудовская Аравия обвинили Иран и его союзников в нанесении ударов по целям на их территориях, несмотря на временное прекращение огня. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Интерфакс,
МИД Кувейта заявил, что вечером 9 апреля «удары были нанесены по нескольким важным кувейтским объектам», в то время как государственное информационное агентство Саудовской Аравии со ссылкой на источник сообщило, что в результате атак был поврежден ряд объектов топливно-энергетического комплекса королевства.
«В частности, были атакованы насосные станции жизненно важного восточно-западного трубопровода (трубопровода, позволяющего экспортировать нефть без использования заблокированного Ормузского пролива), что привело к потере около 700 тысяч баррелей нефти в сутки, перекачиваемой по трубопроводу. Это основной маршрут снабжения мировых рынков в настоящее время. Атака также затронула нефтеперерабатывающий завод в Манифе, что привело к сокращению его производственной мощности примерно на 300 тысяч баррелей в сутки», — говорится в заявлении.
В то же время Корпус стражей исламской революции (КСИР) Ирана категорически отрицает свое участие в ударах.
«Вооруженные силы Исламской Республики Иран не запускали ракеты ни по одной стране в часы прекращения огня», — говорится в заявлении КСИР, цитируемом Press TV.
КСИР добавил, что удары могут быть провокацией со стороны США или Израиля.
8 апреля США и Иран договорились о двухнедельном прекращении огня. Стороны намерены провести мирные переговоры в Пакистане.