Իսրայելի շարունակական հարվածները Լիբանանին բանակցություններն անիմաստ կդարձնեն. Փեզեշքիան
Իրանը Լիբանանի վրա Իսրայելի գրոհներում տեսնում է վտանգավոր նախանշան, որ Միացյալ Նահանգների հետ հաշտության շուրջ հնարավոր համաձայնագիրը չի պահպանվի: Իրանը «մատը պահում է ձգանի վրա»։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է հայտարարել է Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը։
«Լիբանանի դեմ սիոնիստական ռեժիմի շարունակական ագրեսիան հրադադարի շուրջ նախնական պայմանավորվածության կոպիտ խախտում է և խաբեության ու հնարավոր պայմանավորվածությունների չպահպանման վտանգավոր նախանշան։ Այս ագրեսիայի շարունակումը բանակցություններն անիմաստ կդարձնի։ Մեր մատը մնում է ձգանի վրա», - գրել է նա X սոցիալական հարթակում։
Իրանի նախագահի խոսքով՝ Թեհրանը երբեք չի լքի «իր լիբանանցի եղբայրներին ու քույրերին»։
Իրանի արտաքին գործերի փոխնախարար Սայիդ Խաթիբզադեն իր հերթին դատապարտել է Իսրայելի հարձակումները Լիբանանի վրա, որոնց հետևանքով ապրիլի 8-ին 203 մարդ է զոհվել։ Նա հայտարարել է, որ Իրանը կապահովի Հորմուզի նեղուցով նավերի անվտանգ անցումը, սակայն նեղուցի վերաբացումը տեղի կունենա միայն այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-ն իսկապես «վերջ դնի այս ագրեսիային»։

Продолжение ударов Израиля по Ливану сделает переговоры бессмысленными: Пезешкиан
Иран рассматривает нападения Израиля на Ливан как опасный признак того, что возможное мирное соглашение с Соединенными Штатами не будет соблюдено. Иран “держит руку на спусковом крючке” из-за атак Израиля. Об этом, как передает “Арменпресс”, сказал президент Ирана Масуд Пезешкиан.
“Повторная агрессия сионистского режима является вопиющим нарушением первоначальной договоренности о прекращении огня. Это является опасным признаком ловушки и несоблюдения возможных договоренностей. Продолжение этих действий сделает переговоры бессмысленными”, — написал он в социальной сети X.
Масуд Пезешкиан подчеркнул, что Тегеран никогда не бросит “своих ливанских братьев и сестер”.
Заместитель министра иностранных дел Ирана Саид Хатибзаде, в свою очередь, осудил нападения Израиля на Ливан, в результате которых 8 апреля погибли 203 человека. Он заявил, что Иран обеспечит безопасный проход судов через Ормузский пролив, но открытие пролива произойдет лишь после того, как США действительно “прекратят эту агрессию”.