Խաթիբզադեն խոսել է ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունների, Լիբանանին հարվածների և Հորմուզի նեղուցի բացման պայմանների մասին
Իրանի պատվիրակության կազմն ապրիլի 10-ին Պակիստանում ԱՄՆ-ի հետ պլանավորված բանակցություններում կախված կլինի այն բանից, թե ով կներկայացնի ամերիկյան կողմը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին BBC-ի հետ հարցազրույցում հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի փոխնախարար Սայիդ Խաթիբզադեն։
«Ամեն ինչ կախված կլինի այն բանից, թե ով կգլխավորի մյուս կողմի պատվիրակությունը, այդ ժամանակ մենք կկազմենք մեր պատվիրակությունը՝ ելնելով դրանց։ Մեր ըմբռնմամբ, և դա ամերիկացիները հայտնել են Պակիստանի միջոցով, մյուս կողմից պատվիրակության ղեկավարը կլինի (ԱՄՆ) փոխնախագահ Վենսը, մեր կողմից պատվիրակությունը կգլխավորի Իրանի խորհրդարանի խոսնակ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը», - ասել է դիվանագետը։
Նա պարզաբանել է, որ բանակցություններին ընդառաջ Թեհրանը ուշադիր կհետևի իրադարձություններին։
ԱԳ փոխնախարարը նաև դատապարտել է Իսրայելի հարձակումները Լիբանանի վրա, որոնց հետևանքով ապրիլի 8-ին 203 մարդ է զոհվել։ Նրա խոսքով՝ չի կարելի հրադադար խնդրել, ընդունել դրա պայմանները, ընդունել, որ այն պետք է տարածվի բոլոր կողմերի վրա, այնուհետև դրանից դուրս թողնել Լիբանանը։
Նա նշել է, որ Իսրայելի հարվածները Լիբանանին ԱՄՆ-ի հետ ձեռք բերված հրադադարի «կոպիտ խախտում» են։ Նրա խոսքով՝ Իրանը «Մերձավոր Արևելքում բոլորին խնդրում է հետևել այս համաձայնությանը» և սպասում է, որ նույնն ամերիկացիները կանեն իրենց դաշնակիցների դեպքում։
Խաթիբզադեն նաև հայտարարել է, որ Իրանը կապահովի Հորմուզի նեղուցով նավերի անվտանգ անցումը, սակայն նեղուցի վերաբացումը տեղի կունենա միայն այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-ն իսկապես «վերջ դնի այս ագրեսիային»։
«ԱՄՆ-ն պետք է ընտրի՝ արդյոք պատերազմ է ցանկանում թե խաղաղություն։ Նրանք չեն կարող երկուսը միաժամանակ ունենալ։ Դրանք փոխադարձաբար բացառում են իրար, դա միանգամայն պարզ է», - ասել է իրանցի պաշտոնյան։
ԱՄՆ-ն և Իրանն ապրիլի 8-ին հայտարարել են երկշաբաթյա հրադադարի մասին։ Իսրայելը հայտարարել է, որ կպահպանի հրադադարը, սակայն այն չի տարածվի Լիբանանի վրա։

Хатибзаде о переговорах с США, ударах по Ливану и условиях открытия Ормузского пролива
Состав иранской делегации на запланированных на 10 апреля переговорах с США в Пакистане будет зависеть от того, кто будет представлять американскую сторону. Об этом, по сообщению Арменпресс, заявил заместитель министра иностранных дел Ирана Саид Хатибзаде в интервью Би-би-си.
«Все будет зависеть от того, кто возглавит делегацию другой стороны, затем мы сформируем нашу делегацию исходя из этого. В нашем понимании, и американцы объявили об этом через Пакистан, главой делегации с другой стороны будет вице-президент США Вэнс, а с нашей стороны делегацию возглавит спикер иранского парламента Мохаммад Багер Галибаф», — сказал дипломат.
Он уточнил, что Тегеран будет внимательно следить за развитием событий в преддверии переговоров.
Заместитель министра иностранных дел ИРИ осудил израильские атаки на Ливан, в результате которых 8 апреля погибли свыше 200 человек. По его словам, нельзя требовать прекращения огня, принимать его условия, соглашаться на его распространение на все стороны, а затем оставлять Ливан вне этого соглашения.
Хатибзаде отметил, что израильские удары по Ливану являются «вопиющим нарушением» достигнутого с Соединенными Штатами соглашения о прекращении огня. По его словам, Иран «просит всех на Ближнем Востоке соблюдать это соглашение» и ожидает, что американцы поступят так же со своими союзниками.
Хатибзаде также заявил, что Иран обеспечит безопасный проход судов через Ормузский пролив, но открытие пролива произойдет только после того, как Соединенные Штаты действительно «положат конец этой агрессии».
«Соединенные Штаты должны выбрать, хотят ли они войны или мира. Они не могут иметь и то, и другое одновременно. Это взаимоисключающие (явления), это совершенно ясно», — сказал иранский чиновник.
8 апреля США и Иран объявили о двухнедельном прекращении огня. Израиль заявил, что будет соблюдать режим прекращения огня, но он не будет распространяться на Ливан.