Լիբանանում ապրիլի 8-ի իսրայելական հարվածների զոհերի թիվը հասել է 203-ի
Լիբանանի առողջապահության նախարարությունը հայտնել է, որ ապրիլի 8-ին իսրայելական հարվածների հետևանքով զոհերի թիվը ամբողջ երկրում հասել է 203-ի, ավելի քան 1000 մարդ վիրավորվել է։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
Ավելի վաղ գերատեսչությունը հայտնել էր 182 զոհի, 890 վիրավորի մասին։
Ընդհանուր առմամբ, մարտի 2-ին «Հեզբոլլահ»-ի հարվածներից հետո իսրայելական պատասխան ռազմական գործողությունների հետևանքով Լիբանանում զոհվել է շուրջ 1740 մարդ։
Տարբեր երկրներ դատապարտել են Իսրայելի հարվածները Լիբանանին՝ շեշտելով, որ ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև ձեռք բերված հրադադարը պետք է տարածվի նաև Լիբանանի վրա։
Իրանի արտաքին գործերի փոխնախարար Սայիդ Խաթիբզադեն BBC-ի հետ զրույցում հայտարարել է, որ Իսրայելի հարվածները Լիբանանին ԱՄՆ-ի հետ ձեռք բերված հրադադարի «կոպիտ խախտում» են։ Նրա խոսքով՝ Իրանը «Մերձավոր Արևելքում բոլորին խնդրում է հետևել այս համաձայնությանը» և սպասում է, որ նույնն ամերիկացիները կանեն իրենց դաշնակիցների դեպքում։
Ավելի վաղ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը հայտարարել էր, որ համաձայնությամբ չի նախատեսվում, որ հրադադարը պետք է տարածվի նաև Լիբանանի վրա։

Число погибших в результате израильских ударов по Ливану 8 апреля достигло 203 человек
Министерство здравоохранения Ливана сообщило, что число погибших в результате израильских ударов по всей стране 8 апреля достигло 203 человек, более 1000 человек получили ранения. Как передает Арменпресс, об этом сообщает BBC.
Ранее ведомство сообщило о 182 погибших и 890 раненых.
В общей сложности в Ливане в результате ответных военных операций Израиля после ударов «Хезболлы» 2 марта погибло около 1740 человек.
Различные страны осудили израильские удары по Ливану, подчеркнув, что достигнутое между США и Ираном соглашение о прекращении огня должно быть распространено и на Ливан.
Заместитель министра иностранных дел Ирана Саид Хатибзаде заявил BBC, что израильские удары по Ливану являются «вопиющим нарушением» соглашения о прекращении огня, достигнутого с США. По его словам, Иран «просит всех на Ближнем Востоке соблюдать это соглашение» и ожидает, что американцы поступят так же со своими союзниками. Ранее вице-президент США Дж. Д. Вэнс заявил, что соглашение не предусматривает распространения режима прекращения огня на Ливан.