Իրանում ավելի քան 3000 մարդ է զոհվել ԱՄՆ-ի և Իսրայելի դեմ պատերազմի ժամանակ
Ավելի քան 3000 մարդ զոհ է դարձել Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի ռազմական գործողությանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Իրանի դատաբժշկական կազմակերպության ղեկավար Աբբաս Մասջեդի Արանին:
Նա նշել է, որ զոհերի շուրջ 40 տոկոսին հնարավոր չէ նույնականացնել։
Ապրիլի 8-ին Վաշինգտոնը և Թեհրանը հայտարարեցին երկշաբաթյա հրադադարի մասին։ ԱՄՆ նախագահը հայտարարել է, որ ապագա համաձայնագրի համար որպես աշխատանքային հիմք կարող է ծառայել 10 կետից բաղկացած իրանական ծրագիրը։ Այն, ի թիվս այլ կետերի, ներառում է Իրանի դեմ սահմանված պատժամիջոցների վերացում, Հորմուզի նկատմամբ նրա վերահսկողության ապահովում, ուրանի հարստացման իրավունքը, ինչպես նաև բոլոր ճակատներում մարտերի, ներառյալ «Հեզբոլլահ»-ի դեմ Իսրայելի գործողության դադարեցում։

В Иране за дни войны США и Израиля погибло более 3000 человек
В ходе военной операции США и Израиля против Ирана погибло более 3000 человек. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщил глава организации судебной медицины Ирана Аббас Масджеди Арани.
Он отметил, что около 40 % погибших не удалось идентифицировать.
8 апреля Вашингтон и Тегеран объявили о двухнедельном прекращении огня. Президент США заявил, что иранский план из 10 пунктов может послужить “рабочей основой” для будущего соглашения. Он включает, среди прочего, снятие санкций с Ирана, обеспечение его контроля над Ормузским проливом, право на обогащение урана, а также прекращение боевых действий на всех фронтах, включая военных действий Израиля против “Хезболлы”.