Թրամփի «կարմիր գծերը» չեն փոխվել, և նա Թեհրանի սկզբնական 10-կետանոց ծրագիրը «աղբն է նետել». Սպիտակ տուն
Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քերոլայն Լևիթը հայտարարել է, որ իրանական կողմը նախագահ Դոնալդ Թրամփի ներկայացրած վերջնաժամկետից առաջ հրադադար է խնդրել և համաձայնել է բացել Հորմուզի նեղուցը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ մամուլի ասուլիսում նա հիշեցրել է, որ Թրամփն ավելի վաղ հայտնել է Իրանից առաջարկ ստանալու մասին և նշել, որ այն «աշխատանքային հիմք» կդառնա բանակցությունների համար։
Միևնույն ժամանակ, Լևիթի խոսքով, Իրանի կողմից ավելի վաղ ներկայացված 10-կետանոց սկզբնական առաջարկը եղել է «անլուրջ, անընդունելի»։
«Այն բառացիորեն աղբն է նետվել նախագահ Թրամփի և նրա բանակցող թիմի կողմից», - ասել է խոսնակը՝ հավելելով, որ շատ լրատվամիջոցներ կեղծ լուրեր են տարածել, թե այդ ծրագիրն ընդունելի է եղել ԱՄՆ-ի համար։
Պաշտոնյան նշել է, որ վերջնաժամկետի մոտենալուն պես Իրանն ամերիկյան կողմին ներկայացրել է «ավելի խելամիտ, լիովին այլ և սեղմ ծրագիր», որն, ըստ նախագահի և նրա թիմի, կարող է աշխատանքային հիմք ծառայել և համապատասխանեցվել ամերիկյան 15-կետանոց ծրագրին։
«Նախագահի կարմիր գծերը, մասնավորապես՝ Իրանում ուրանի հարստացման դադարեցումը, չեն փոխվել։ Եվ այն միտքը, թե նախագահ Թրամփը որպես գործարք երբևէ կընդուներ իրանական ցանկությունների ցուցակ, լիովին անհեթեթ է», - հավելել է նա։
ԱՄՆ-ն և Իրանն ապրիլի 8-ին հայտնել են երկշաբաթյա հրադադարի մասին, որի ընթացքում բանակցություններ կվարեն։

White House says U.S. working on modified plan ahead of talks with Iran, Trump’s red lines unchanged
White House press secretary Karoline Leavitt has dismissed any suggestion that U.S. President Donald Trump simply accepted all of Iran's demands by agreeing to the ceasefire.
The Iranians, she said at a press conference, originally put forward a 10-point plan that was "literally thrown in the garbage by President Trump and his negotiating team."
Many outlets, she said, have reported that initial proposal as being acceptable to the president and those reports are "false."
As Tuesday's 8 p.m. deadline neared, the Iranian regime "acknowledged reality" and put forward a "more reasonable and entirely different" plan, she said. The president and his team determined the new, modified plan was workable to negotiate from and align with the White House's 15-point plan, she said, according to CBS News.
"The president's red lines, namely the end of Iranian enrichment in Iran, have not changed, and the idea that President Trump would ever accept an Iranian wishlist as a deal is completely absurd," she said.
Still, Leavitt didn't say what 10 points the Iranians presented that the president ultimately accepted as largely reasonable. She simply said Iran has agreed to open the Strait of Hormuz.
Leavitt said Vice President JD Vance will lead talks with Iran in Islamabad, with the first round of discussions set for Saturday morning local time.
Special envoy Steve Witkoff and Jared Kushner, Mr. Trump's son-in-law, will also be part of the negotiating team, Leavitt said.