Իրանի պատվիրակությունն ապրիլի 9-ին կժամանի Պակիստան՝ ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունների
Իրանի պատվիրակությունն ապրիլի 9-ի երեկոյան կժամանի Իսլամաբադ՝ ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունների համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Պակիստանում Իրանի դեսպան Ռեզա Ամիրի Մոգադամը։
«Չնայած իրանական հասարակության մեջ առկա թերահավատությանն Իսրայելի վարչակարգի կողմից հրադադարի ռեժիմի բազմակի խախտումների պատճառով, որոնց նպատակն է խափանել դիվանագիտական ​​նախաձեռնությունը, (Պակիստանի) վարչապետ Շեհբազ Շարիֆի հրավերով այսօր երեկոյան իրանական պատվիրակությունը կժամանի Իսլամաբադ՝ լուրջ բանակցություններ վարելու՝ Իրանի կողմից առաջարկված 10 կետերի հիման վրա», - գրել է նա X-ում։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ապրիլի 7-ին հայտարարել է Իրանի հետ երկշաբաթյա փոխադարձ հրադադարի մասին։ Նրա խոսքով՝ կողմերը լուծել են գրեթե բոլոր վիճելի հարցերը, և Վաշինգտոնը որպես «աշխատանքային հիմք» է դիտում հետագա բանակցությունների համար Թեհրանի 10 կետից բաղկացած առաջարկությունները։
Պակիստանի վարչապետ Շեհբազ Շարիֆը, որը երկու կողմերի միջև միջնորդ է, ապրիլի 10-ին նրանց հրավիրել է բանակցությունների։ Իրանի պետական ​​հեռուստատեսության տվյալներով՝ նախատեսվում է անցկացնել ուղիղ բանակցություններ։
Ապրիլի 8-ին Իրանի Մեջլիսի (խորհրդարանի) խոսնակ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը հայտարարել է, որ բանակցությունների մեկնարկից առաջ խախտվել են հրադադարի համաձայնագրի երեք հիմնական կետեր, որոնց թվում են Լիբանան ներխուժումը, Իրանի օդային սահմանների խախտումը և Իսլամական Հանրապետության կողմից ուրանի հարստացման իրավունքի չընդունումը:

Делегация Ирана 9 апреля прибудет в Пакистан для переговоров с Соединенными Штатами
Делегация Ирана вечером 9 апреля прибудет в Исламабад для переговоров с США. Об этом, как передает “Арменпресс”, сообщил посол Ирана в Пакистане Реза Амири Могадам.
“Несмотря на скептицизм в иранском обществе из-за неоднократных нарушений режима прекращения огня со стороны израильского режима с целью сорвать дипломатическую инициативу, по приглашению премьер-министра [Пакистана] Шахбаза Шарифа иранская делегация прибывает сегодня вечером в Исламабад для серьезных переговоров на основе 10 пунктов, предложенных Ираном”, — написал он в X.
Президент США Дональд Трамп 7 апреля объявил о двухнедельном взаимном прекращении огня с Ираном. По его словам, стороны урегулировали почти все спорные вопросы, и Вашингтон рассматривает предложенный Тегераном пакет из 10 пунктов как “рабочую основу” для дальнейших переговоров.
Премьер-министр Пакистана Шахбаз Шариф, выступающий посредником между двумя сторонами, пригласил их на переговоры 10 апреля. Иранское государственное телевидение сообщило о планируемых прямых переговорах.
8 апреля Мохаммад Багер Галибаф, спикер Меджлиса (парламента) Ирана, сообщил, что еще до начала переговоров были нарушены три ключевых пункта соглашения о прекращении огня, включая вторжение в Ливан, нарушение иранского воздушного пространства и непризнание права Ирана на обогащение урана.