Վենսը հայտարարել է Մոսկվայի և Կիևի դիրքորոշումների նշանակալի մերձեցման մասին
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը Բուդապեշտում կայացած միջոցառման ժամանակ հայտարարել է ռուս-ուկրաինական հակամարտության կարգավորման հարցում լուրջ առաջընթացի մասին՝ նշելով, որ բանակցային գործընթացի սկսվելուց ի վեր Մոսկվայի և Կիևի դիրքորոշումները հրադադարի պայմանների վերաբերյալ զգալիորեն մոտեցել են։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից:
«Մենք նշանակալի առաջընթացի ենք հասել։ Սկզբում մենք չկարողացանք Ռուսաստանին և Ուկրաինային համոզել թեկուզ ձևակերպել, թե ինչ են նրանք ցանկանում հակամարտությանը վերջ դնելու համար։ Այժմ մենք դրան հասել ենք։ Մենք գրավոր հայտարարություններ ենք ստացել Ուկրաինայից և Ռուսաստանից, մենք ստացել ենք նրանց դիրքորոշումները, և ժամանակի ընթացքում նրանց դիրքորոշումներն էլ ավելի են մոտեցել», - հայտարարել է նա։
Վենսը նշել է, որ կողմերի տեսակետները դեռևս լիովին չեն համընկնում, բայց նա լավատեսորեն է նայում բանակցությունների շարունակմանը։ Նրա խոսքով՝ կողմերն արդեն «սակարկում են մեկ կամ մյուս ուղղությամբ մի քանի քառակուսի կիլոմետր տարածքի շուրջ»։
Փոխնախագահն ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ն հիասթափված է Եվրոպայի քաղաքական ղեկավարությունից, քանի որ Վաշինգտոնը նրա շահագրգռվածությունը չի տեսնում այս կոնկրետ հակամարտության կարգավորման հարցում։ Դրա հետ մեկտեղ նա նաև գնահատել է այնպիսի ղեկավարների օգնությունը, ինչպիսիք են Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը և Իտալիայի վարչապետ Ջորջիա Մելոնին, ինչպես նաև նշել է, որ Եվրոպայի մի քանի ղեկավարներ կարգավորմանն օգնել են «կուլիսներից»։
Վենսը նաև նշել է, որ ավելի վաղ ԱՄՆ-ում առանձին քաղաքական գործիչներ կարծում էին, թե ռուս-ուկրաինական հակամարտության կարգավորումը լինելու է ամենադյուրիններից մեկը, բայց այժմ վարչակազմը հասկանում է, որ այն առավել բարդերից մեկն է։

Вэнс заявил о значительном сближении позиций Москвы и Киева
Вице-президент США Дж. Д. Вэнс в Будапеште заявил о серьезном прогрессе в урегулировании российско-украинского конфликта, отметив, что с начала переговорного процесса позиции Москвы и Киева по условиям прекращения огня значительно сблизились. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на “Интерфакс”.
“Мы добились значительного прогресса. Вначале мы не могли убедить Россию и Украину хотя бы сформулировать, чего они хотят для завершения конфликта. Сейчас мы этого добились. Мы получили письменные заявления от Украины и от России, мы добились от них их позиций, и со временем их позиции стали все ближе”, — сказал он.
Вэнс отметил, что взгляды сторон пока не полностью совпадают, но он оптимистично настроен относительно продолжения переговоров. По его словам, стороны уже “торгуются за несколько квадратных километров территории в одном или другом направлении”.
Вице-президент подчеркнул, что Соединенные Штаты разочарованы политическим руководством Европы, поскольку Вашингтон не видит их заинтересованности в разрешении этого конкретного конфликта. В то же время он высоко оценил помощь таких лидеров, как премьер-министр Венгрии Виктор Орбан и премьер-министр Италии Джорджия Мелони, и отметил, что ряд европейских лидеров способствовали урегулированию “из-за кулис”.
Вэнс также отметил, что ранее некоторые политики в Соединенных Штатах считали, что разрешение российско-украинского конфликта будет одним из самых простых, но теперь администрация понимает, что это один из самых сложных случаев.