Իրանի բանակի հրամանատարը կոշտ պատասխան է խոստացել երկրի վրա հարձակման դեպքում
Մերձավոր Արևելքում հրադադարի պայմաններում Իրանի բանակի հրամանատար Ամիր Խաթամին խոստացել է ջախջախիչ պատասխան տալ Իրանի վրա հարձակվելու դեպքում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է IRNA գործակալությունը:
«Մեր սահմանների և մեր տարածքի վրա ցանկացած հարձակում կհանդիպի ջախջախիչ պատասխանի, որը կստիպի զղջալ», - ասել է նա։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր Իրանի վրա հարվածները երկու շաբաթով դադարեցնելու մասին և վստահեցրել էր, որ հրադադարը լինելու է երկկողմ։ Հետագայում Իրանի Ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհուրդը հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները համաձայնել է տասը կետից բաղկացած Իրանի առաջարկին, և Թեհրանն ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունները կսկսի ուրբաթ օրը՝ ապրիլի 10-ին, Պակիստանի մայրաքաղաք Իսլամաբադում։
Դրանից հետո Իսրայելը հայտարարեց, որ նույնպես դադարեցնում է Իրանի վրա գրոհները՝ հավելելով, սակայն, որ հրադադարը չի տարածվի Լիբանանի վրա։

Командующий иранской армией обещает жесткий ответ в случае нападения на страну
На фоне прекращения огня на Ближнем Востоке командующий иранской армией Амир Хатами пообещал сокрушительный ответ в случае любого нападения на Иран. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство IRNA.
«Любое нападение на наши границы и нашу территорию встретит сокрушительный ответ, который заставит пожалеть (о содеянном – ред.)», — сказал он.
Ранее президент США Дональд Трамп объявил о двухнедельной приостановке ударов по Ирану и заверил, что прекращение огня будет двусторонним. Позже Высший совет национальной безопасности Ирана объявил, что Соединенные Штаты согласились с предложением Ирана из десяти пунктов, и Тегеран начнет переговоры с США в пятницу, 10 апреля, в столице Пакистана Исламабаде.
После этого Израиль объявил о прекращении нападений на Иран, добавив, однако, что прекращение огня не будет распространяться на Ливан.