Նեթանյահուն հայտարարել է, որ Իրանի հետ հրադադարը չի տարածվում Լիբանանի վրա
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի գրասենյակը հայտարարություն է տարածել, որում ողջունում է ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև հրադադարը՝ միաժամանակ ընդգծելով, որ այն չի տարածվում Լիբանանի վրա՝ չնայած պակիստանցի միջնորդների պնդումներին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Times of Israel-ը։
«Իսրայելն աջակցում է նախագահ Թրամփի՝ Իրանի դեմ հարվածները երկու շաբաթով դադարեցնելու որոշմանը՝ պայմանով, որ Իրանն անհապաղ բացի նեղուցները և դադարեցնի ԱՄՆ-ի, Իսրայելի և տարածաշրջանի երկրների դեմ բոլոր հարձակումները», - նշվում է վարչապետի հայտարարության մեջ։
Նաև հաղորդվում է, որ «Իսրայելն աջակցում է ԱՄՆ-ի ջանքերին՝ ապահովելու, որ Իրանն այլևս միջուկային, հրթիռային և ահաբեկչական սպառնալիք չներկայացնի Ամերիկայի, Իսրայելի, Իրանի արաբ հարևանների և աշխարհի համար»։
«Միացյալ Նահանգներն Իսրայելին հայտնել է, որ հանձնառու է առաջիկա բանակցություններում հասնելու այս նպատակներին, որոնք կիսում են ԱՄՆ-ն, Իսրայելը և Իսրայելի տարածաշրջանային դաշնակիցները։ Երկշաբաթյա հրադադարը չի տարածվում Լիբանանի վրա», - ընդգծել է Նեթանյահուի գրասենյակը։
Հայտարարության մեջ նաև նշվում է, որ դա չափազանց կարևոր է Իսրայելի համար այս պահին, քանի որ երկրի բանակն ընդլայնում է իր առաջխաղացումը դեպի հարավային Լիբանան և այնտեղ ավելի շատ զորքեր է ուղարկում՝ բուֆերային գոտի ստեղծելու համար։
«Դա, հավանաբար, նույնքան կարևոր է, եթե ոչ ավելի, քան Իրանի հետ հակամարտությունը», - հավելել են Նեթանյահուի գրասենյակում։
Հայտարարությունը տարածվել է Իրանի հետ երկշաբաթյա հրադադարի մասին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունից չորս ժամ անց։
Պակիստանի վարչապետ Շեհբազ Շարիֆն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ հրադադարը պետք է տարածվի նաև Լիբանանի վրա։

Нетаньяху заявил, что перемирие с Ираном не распространяется на Ливан
Офис премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху выступил с заявлением, приветствующим перемирие между США и Ираном, подчеркнув при этом, что оно не распространяется на Ливан, несмотря на заявления пакистанских посредников. Как передает Арменпресс, об этом сообщает The Times of Israel.
«Израиль поддерживает решение президента Трампа приостановить удары по Ирану на две недели при условии, что Иран немедленно откроет проливы и прекратит все нападения на США, Израиль и страны региона», — говорится в заявлении премьер-министра.
Также сообщается, что «Израиль поддерживает усилия США по обеспечению того, чтобы Иран больше не представлял ядерной, ракетной и террористической угрозы для Америки, Израиля, арабских соседей Ирана и всего мира».
«Соединенные Штаты проинформировали Израиль о своей приверженности достижению этих целей на предстоящих переговорах, которые разделяют США, Израиль и региональные союзники Израиля. Двухнедельное прекращение огня не распространяется на Ливан», — подчеркнула канцелярия Нетаньяху.
В заявлении также отмечалось, что это чрезвычайно важно для Израиля в данный момент, поскольку армия страны расширяет наступление на юг Ливана и направляет туда дополнительные войска для создания буферной зоны.
«Это, вероятно, так же важно, если не важнее, чем конфликт с Ираном», — добавила канцелярия Нетаньяху.
Заявление прозвучало через четыре часа после того, как президент США Дональд Трамп объявил о двухнедельном прекращении огня с Ираном.
Ранее премьер-министр Пакистана Шехбаз Шариф заявил, что прекращение огня должно распространяться и на Ливан.