Վենսը Բուդապեշտում հանդիպել է Հունգարիայի վարչապետին՝ երկրում խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը երկօրյա այցով ժամանել է Բուդապեշտ, որտեղ նախատեսված են նրա բանակցությունները Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի հետ, ինչպես նաև մասնակցությունը հունգարաամերիկյան բարեկամության օրվան նվիրված հանրահավաքի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը:
Նախքան երկկողմ հանդիպումը լրագրողների առջև շփման ժամանակ Օրբանը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ փոխնախագահին այցի համար՝ «հատկապես համաշխարհային քաղաքականության համար նման լարված պահի»:
Վենսն իր հերթին շեշտել է ԱՄՆ-ի և Հունգարիայի բարեկամության կարևորությունը և նախագահ Դոնալդ Թրամփի սերը փոխանցել Օրբանին:
«Հունգարիայի և Միացյալ Նահանգների միջև հարաբերություններն ու բարեկամությունը մեզ համար շատ կարևոր են՝ մասամբ այն պատճառով, որ մենք սիրում ենք հունգար ժողովրդին և այս հրաշալի ազգին ու մշակույթը, բայց մասամբ էլ այն պատճառով, որ (ԱՄՆ) նախագահը սիրում է ձեզ, և ես՝ նույնպես, որովհետև դուք շատ կարևոր մասն եք կազմում այն ամենի, ինչը Եվրոպան դարձրել է ուժեղ և բարգավաճ», - ասել է Ջեյ Դի Վենսը:
ԱՄՆ փոխնախագահի այցը տեղի է ունենում ապրիլի 12-ին Հունգարիայում նախատեսված խորհրդարանական ընտրություններից առաջ՝ ի նշան աջակցույթան Օրբանին, որը Հունգարիան կառավարում է 2010 թվականից:
Հունգարիայի արտգործնախարար Պետեր Սիյարտոն Facebook-ում գրել է, որ վերջին անգամ ԱՄՆ փոխնախագահը Հունգարիա է այցելել 35 տարի առաջ:

В преддверии парламентских выборов Вэнс прилетел в Будапешт, чтобы встретиться с премьер-министром Венгрии
Вице-президент США Дж. Д. Вэнс прибыл в Будапешт с двухдневным визитом, где он планирует провести переговоры с премьер-министром Венгрии Виктором Орбаном и принять участие в митинге, посвященном Дню венгерско-американской дружбы. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на Reuters.
Перед двусторонней встречей Орбан поблагодарил вице-президента США за визит, “особенно в такое напряженное для мировой политики время”.
В свою очередь, Вэнс подчеркнул важность американо-венгерской дружбы и передал Орбану теплые чувства президента Дональда Трампа.
“Отношения и дружба между Венгрией и Соединенными Штатами очень важны для нас, отчасти потому, что мы любим венгерский народ, эту замечательную страну и культуру, а также потому, что президент (США) любит вас, и я тоже, потому что вы являетесь очень важной частью всего, что сделало Европу сильной и процветающей”, — сказал Дж. Д. Вэнс.
Визит вице-президента США состоялся накануне парламентских выборов в Венгрии, запланированных на 12 апреля, и стал демонстрацией поддержки Орбана, правящего Венгрией с 2010 года.
Министр иностранных дел Венгрии Петер Сийярто написал в Facebook, что последний визит вице-президента США в Венгрию был 35 лет назад.