Իրանը հայտնել է Քուվեյթում ԱՄՆ զինուժին հարված հասցնելու մասին
Քուվեյթի Բուբիյան կղզում տեղակայված ԱՄՆ զինված ուժերը իրանական հարվածների թիրախ են դարձել։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Reuters-ը, այս մասին ապրիլի 6-ին հայտարարել է Իրանի Խաթամ ալ-Անբիա կենտրոնական շտաբի խոսնակ Էբրահիմ Զոլֆաքարին։
Իրանի պետական հեռուստաընկերությամբ հեռարձակված տեսանյութում Զոլֆաքարին ասել է, որ Իրանն անօդաչու թռչող սարքերով թիրախավորել է կղզում գտնվող արբանյակային սարքավորումներն ու զինամթերքը՝ հավելելով, որ ԱՄՆ ուժերը այնտեղ են տեղափոխվել Արիֆջան ճամբարից՝ վերջինիս իրանական հարվածների ենթարկվելուց հետո։
Բուբիյան կղզին Քուվեյթի ափամերձ կղզիների շղթայում ամենամեծն է, այն գտնվում է Ծոցի հյուսիս-արևմուտքում։
Ավելի վաղ Քուվեյթի առողջապահության նախարարությունը հայտնել էր, որ Քուվեյթի հյուսիսային բնակելի թաղամասում իրանական վերջին հարձակումից հետո վեց մարդ բեկորային վիրավորում է ստացել։
Քուվեյթի պաշտպանության նախարարությունից հայտնել են, որ վերջին 24 ժամվա ընթացքում էմիրության օդային տարածքից հետ են մղել 9 բալիստիկ հրթիռ, 4 թևավոր հրթիռ, ինչպես նաև 31 անօդաչու։

Иран сообщил об ударах по американским войскам в Кувейте
Американские войска, дислоцированные на кувейтском острове Бубиян, подверглись иранским ударам. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Reuters, об этом 6 апреля заявил Ибрагим Зольфакари, пресс-секретарь Центрального командования Ирана «Хатам аль-Анбия».
В видеоролике, показанном по иранскому государственному телевидению, Зольфакари заявил, что Иран с помощью беспилотников поразил спутниковое оборудование и боеприпасы на острове, добавив, что американские войска перебрались туда из лагеря Арифджан после того, как последний подвергся иранским атакам.
Остров Бубиян — крупнейший из цепи островов у побережья Кувейта, расположенных в северо-западной части Персидского залива.
Ранее Министерство здравоохранения Кувейта сообщило, что шесть человек получили ранения осколками в результате последней иранской атаки на жилой район на севере Кувейта. Министерство обороны Кувейта сообщило, что за последние 24 часа за пределы воздушного пространства эмирата были выведены 9 баллистических ракет, 4 крылатые ракеты, а также 31 беспилотник.