Իրանի հակառակորդների նպատակը երկրի լիակատար ոչնչացումն է. Բաղայի
Իրանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Էսմայիլ Բաղային հայտարարել է, որ հակառակորդների վերջնական նպատակը Իսլամական Հանրապետության ոչնչացումն է, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը։
«ԻՊ-ի ոճով այս ահաբեկչական պատերազմական հանցագործությունը, իրանական կարևոր ենթակառուցվածքների վրա նմանատիպ գրոհների հետ միասին, ցույց է տալիս մեկ անհերքելի ճշմարտություն՝ նրանց վերջնական նպատակն Իրանի ոչնչացումն է՝ նպատակ, որը նրանք գրեթե հինգ տասնամյակ անդադար հետապնդում են քաղաքական ճնշման, քարոզչական արշավների և զրպարտության, տնտեսական պատժամիջոցների և իրանցի գիտնականների ու փորձագետների սպանությունների միջոցով», - գրել է Բաղային X սոցիալական ցանցում։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն Իրանի իշխանություններից անհապաղ գործողություններ էր պահանջել՝ սպառնալով ոչնչացնել երկրի կամուրջներն ու էլեկտրակայանները։ Բացի այդ, Թրամփը հայտարարել էր Իրանին հզոր հարվածներ հասցնելու և երկիրը «քարե դար» նետելու պլանների մասին։

Противники Тегерана хотят полного уничтожения республики: МИД Ирана
Официальный представитель МИД Ирана Исмаил Багаи заявил, что конечной целью противников является уничтожение Исламской Республики.
"Террористическое военное преступление в стиле ИГ вместе с подобными атаками на критическую иранскую инфраструктуру показывает одну неоспоримую истину: их конечной целью является уничтожение Ирана - цель, которую они беспрестанно преследуют на протяжении почти пяти десятилетий посредством политического давления и грязной кампании по дискредитации, экономических санкций и убийств самых выдающихся иранских ученых и экспертов", - как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, написал Багаи в соцсети X.
Ранее президент США Дональд Трамп потребовал от новых властей Ирана немедленных действий, пригрозив уничтожить мосты и электростанции страны. Кроме того, Трамп заявил о планах нанести мощные удары по Ирану и отбросить страну в "каменный век".