Պետությունը 100 տոկոսով կսուբսիդավորի 6 և ավելի անչափահաս երեխա ունեցող ընտանիքների բնակարանների ձեռքբերումը
Հայաստանում կգործարկվի ծրագիր, որով բազմազավակ ընտանիքները կկարողանան պետության աջակցությամբ բնակարան ձեռք բերել կամ տուն կառուցել։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ համապատասխան նախագիծը հրապարակել է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը՝ իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական հարթակում։
Նախագծի նպատակն է բարձրացնել բազմազավակ ընտանիքների համար բնակարանային հասանելիությունը և բարելավել նրանց կենսապայմանները։ Ըստ հիմնավորման՝ ներկայում գործում է միայն մեկ բնակարանային աջակցության ծրագիր, որի շրջանակում տրամադրվում է միանվագ աջակցություն, իսկ վարկերի մարումը կատարվում է շահառուների կողմից։
Նոր ծրագրով առաջարկվում է տրամադրել 100 տոկոս սուբսիդավորում՝ հնարավորություն տալով ընտանիքներին ձեռք բերել բնակարան կամ կառուցել տուն։
Նախագծով նախատեսվում է յուրաքանչյուր անչափահաս երեխայի հաշվով հատկացնել 4 մլն դրամ։ Եթե ընտանիքը նախընտրի բնակվել գյուղական բնակավայրում, ապա կտրամադրվի լրացուցիչ 4 մլն դրամ, որը կարող է օգտագործվել հողամաս ձեռք բերելու կամ տան կառուցման համար։
Նախնական տվյալներով՝ Հայաստանում կա 643 ընտանիք, որոնք ունեն 6 և ավելի անչափահաս երեխա։ Նրանցից 390 ընտանիք ունի 6 երեխա, 143-ը՝ 7 երեխա, իսկ մնացածը՝ ավելի մեծ թվով երեխաներ։
Ծրագրով նաև սահմանվում է նվազագույն բնակմակերես՝ յուրաքանչյուր անձի հաշվով 10 քմ։ Օրինակ՝ 6 երեխա ունեցող ընտանիքի համար անհրաժեշտ նվազագույն մակերեսը գնահատվում է 80 քմ, որի համար կարող է տրամադրվել շուրջ 24 մլն դրամ աջակցություն։
Նախագծի իրականացման համար առաջիկա 10 տարիներին պետական բյուջեից կպահանջվի առավելագույնը 31,9 մլրդ դրամ՝ պայմանով, որ բոլոր շահառու ընտանիքները մասնակցեն ծրագրին։

Government to fully subsidize housing for families with six or more minor children
Armenia plans to launch a new support program that will enable large families to purchase or build housing with full state assistance.
The draft measure has been published by the Ministry of Labor and Social Affairs on the government’s unified platform for legal acts.
The initiative aims to improve access to housing for large families and enhance their living conditions. According to the draft, only one housing assistance scheme is currently available, under which beneficiaries receive a one-time payment while remaining responsible for loan repayment.
The new program proposes full subsidization, allowing eligible families either to buy a home or build one. Under the proposal, 4 million drams would be allocated per minor child. Families choosing to settle in rural areas would receive an additional 4 million drams, which could be used either to acquire land or build a house.
Preliminary data show that Armenia has 643 families with six or more minor children. Of these, 390 families have six children and 143 have seven, while the remaining families have more.
The program also sets a minimum housing standard of 10 square meters per person. This means a family with six children would require at least 80 square meters of living space and could qualify for around 24 million drams in support.
If all eligible families participate, the program could require up to 31.9 billion drams from the state budget over the next decade.