Սթարմերը ՆԱՏՕ-ն բնութագրել է որպես «ամենաարդյունավետ դաշինք»՝ հակադրվելով Թրամփի խոսքերին
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը մեկնաբանել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի մեկնաբանությունները ՆԱՏՕ-ից դուրս գալու հավանականության վերաբերյալ: Մամուլի ասուլիսում Սթարմերը հայտարարել է, որ ՆԱՏՕ-ն «ամենաարդյունավետ ռազմական դաշինքն է»: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը:
«Նախ, ՆԱՏՕ-ն աշխարհում երբևէ ստեղծված ամենաարդյունավետ ռազմական դաշինքն է, և այն մեզ անվտանգ է պահել տասնամյակներ շարունակ, և մենք լիովին նվիրված ենք ՆԱՏՕ-ին։ Երկրորդ, անկախ ինձ վրա և ուրիշների վրա ճնշումից, անկախ աղմուկից, ես գործելու եմ՝ իմ կայացրած բոլոր որոշումներում առաջնորդվելով Մեծ Բրիտանիայի ազգային շահերով», - ասել է նա։
Անդրադառնալով Մերձավոր Արևելքում հակամարտությանը՝ նա շեշտել է, որ դա Մեծ Բրիտանիայի պատերազմը չէ, և իրենք դրա մեջ չեն ներքաշվի։
ԱՄՆ նախագահն ավելի վաղ քննադատել էր Սթարմերին՝ Իրանի դեմ պատերազմում իրենց չօգնելու համար:
Բացի այդ, Telegraph-ի հետ զրույցում Դոնալդ Թրամփը ՆԱՏՕ-ն բնութագրել էր որպես «թղթե վագր»՝ հավելելով, որ լրջորեն դիտարկում է դաշինքին անդամակցության դադարեցումը: Նա կրկին շեշտել էր, որ դաշնակիցներն ԱՄՆ-ի կողքին չեն եղել Թեհրանի դեմ պատերազմում:

Стармер противопоставил себя Трампу, назвал НАТО «самым эффективным альянсом»
Премьер-министр Великобритании Кир Стармер прокомментировал заявления президента США Дональда Трампа о возможности выхода из НАТО. На пресс-конференции Стармер заявил, что НАТО является «самым эффективным военным альянсом». Как передает Арменпресс, об этом сообщает Reuters.
«Во-первых, НАТО — это самый эффективный военный альянс, когда-либо созданный миром, и он обеспечивал нашу безопасность на протяжении десятилетий, и мы полностью привержены НАТО. Во-вторых, независимо от давления на меня и других, независимо от шума, я буду действовать, руководствуясь национальными интересами Великобритании во всех принимаемых мною решениях», — сказал он.
Говоря о конфликте на Ближнем Востоке, он подчеркнул, что это не война Великобритании, и они не будут в неё втянуты.
Ранее президент США критиковал Стармера за то, что тот не помогал им в войне против Ирана.
Кроме того, в интервью газете Telegraph Дональд Трамп назвал НАТО «бумажным тигром», добавив, что всерьез рассматривает возможность выхода из альянса. Он вновь подчеркнул, что союзники не на стороне США в войне против Тегерана.