Կանադայի ֆինանսների նախարարը կայցելի Չինաստան
Չինաստանի ֆինանսների նախարարությունը հայտարարել է, որ Կանադայի ֆինանսների նախարար Ֆրանսուա-Ֆիլիպ Շամպայնն այս շաբաթ կայցելի Չինաստան։ Այցի նպատակն է ամրապնդել ռազմավարական և տնտեսական կապերը։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
ՉԺՀ ֆինանսների նախարարությունը հայտնել է, որ այցը տեղի կունենա ապրիլի 1-4-ը։
Կանադայի ֆինանսների նախարարի գրասենյակը ավելի վաղ տարածած հայտարարության մեջ նշել է, որ այցը կդառնա վարչապետ Մարկ Քարնիի՝ հունվարին Չինաստան կատարած այցի շարունակությունը։ Քարնին 2017 թվականից ի վեր Չինաստան այցելած Կանադայի առաջին վարչապետն էր։
Չինաստանը Կանադայի երկրորդ խոշորագույն առևտրային գործընկերն է։ Երկու երկրների միջև երկկողմանի ապրանքային առևտուրը 2025 թվականին կազմել է 124,8 միլիարդ դոլար։
Շամպայնի գրասենյակից հայտնել են, որ նախարարը կհանդիպի կառավարության և բիզնեսի առաջնորդների հետ՝ ռազմավարական գործընկերություններ կառուցելու և նոր ներդրումներ ներգրավելու համար։

Министр финансов Канады посетит Китай
Министерство финансов Китая сообщило, что министр финансов Канады Франсуа-Филипп Шампань посетит Китай на этой неделе. Цель визита — укрепление стратегических и экономических отношений. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Reuters.
Сообщается, что визит состоится с 1 по 4 апреля.
Министерство финансов Канады ранее заявило, что этот визит станет продолжением визита премьер-министра Марка Карни в Китай, совершенного в январе. Карни стал первым премьер-министром Канады, посетившим Китай с 2017 года.
Китай является вторым по величине торговым партнером Канады. Ожидается, что двусторонняя торговля в 2025 году достигнет $124,8 млрд.
В канцелярии Шампаня сообщили, что министр встретится с членами правительства, представителя бизнеса для построения стратегического партнерства и привлечения новых инвестиций.