Աբբաս Արաղչին կրկին հերքել է ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունների մեջ լինելու լուրերը
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին հայտնել է, որ ստանում է առանց միջնորդների՝ ուղիղ հաղորդագրություններ ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվեն Ուիթքոֆից, սակայն դա չի նշանակում, որ բանակցություններ են ընթանում։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին նա խոսել է Al Jazeera-ին տված հարցազրույցում։
«Ինչպես նախկինում, ես Ուիթքոֆից ուղիղ հաղորդագրություններ եմ ստանում, սակայն դա չի նշանակում, որ մենք բանակցությունների մեջ ենք», - ասել է Արաղչին։
Նա նշել է, որ իրանական կողմը չունի վստահություն, որ ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունները որևէ արդյունք կտան։ «Վստահության մակարդակը զրոյական է»,- հայտարարել է Իրանի ԱԳ նախարարը։
ԱՄՆ-ի կողմից հնարավոր ցամաքային հարձակման մասին հարցին Արաղչին պատասխանել է. «Մենք սպասում ենք նրանց»։
«Մենք շատ լավ գիտենք ինչպես պաշտպանվել։ Ցամաքային պատերազմում մենք կարող ենք դա անել էլ ավելի լավ։ Մենք լիովին պատրաստ ենք դիմակայել ցանկացած տեսակի ցամաքային հարձակման։ Հուսով ենք, որ նրանք նման սխալ չեն թույլ տա», - ասել է Իրանի ԱԳ նախարար Աբբաս Արաղչին։
Իրանի դեմ ԱՄՆ-ն և Իսրայելը հարձակումներ էին սկսել փետրվարի 28-ին՝ մեղադրելով Թեհրանին հրթիռային և միջուկային ծրագիրը զարգացնելու համար։ Իրանը, հերքելով մեղադրանքները, սկսել էր պատասխան հարվածներ հասցնել Իսրայելին, ինչպես նաև տարածաշրջանի երկրներում ամերիկյան ռազմաբազաներին։ Հարվածներից տուժել են Քուվեյթը, Կատարը, ԱՄԷ-ն, Սաուդյան Արաբիան, Օմանը, Բահրեյնը, Իրաքը։

Аббас Арагчи вновь отрицает переговоры с США
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи заявил, что получает прямые сообщения от специального посланника президента США Стивена Уиткоффа без посредников, но это не означает, что переговоры ведутся. Как сообщает Арменпресс, он рассказал об этом в интервью Al Jazeera.
«Как и прежде, я получаю прямые сообщения от Уиткоффа, но это не означает, что мы ведем переговоры», — сказал Арагчи.
Он отметил, что иранская сторона не уверена в том, что переговоры с США принесут какие-либо результаты.
«Уровень уверенности равен нулю», — заявил иранский министр иностранных дел.
На вопрос о возможном наземном нападении со стороны США Арагчи ответил: «Мы ждем их».
«Мы очень хорошо знаем, как защищаться. В наземной войне мы можем сделать это еще лучше. Мы полностью готовы противостоять любому наземному нападению. Мы надеемся, что они не допустят такой ошибки», — сказал Аббас Арагчи.
28 февраля США и Израиль начали атаки на Иран, обвинив Тегеран в разработке ракетной и ядерной программы. Иран, отрицая обвинения, нанес ответные удары по Израилю, а также по американским военным базам в регионе. Удары были нанесены по Кувейту, Катару, ОАЭ, Саудовской Аравии, Оману, Бахрейну и Ираку.