Հայաստանի ԿԳՄՍ նախարարն ու Կատարի դեսպանը քննարկել են համագործակցությանն առնչվող հարցեր
Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Կատարի Պետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մանսուր Աբդուլլա Սաադ Ալ-Սուլաիտինի գլխավորած պատվիրակությանը։
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ԿԳՄՍ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, Ժաննա Անդրեասյանը դեսպանին շնորհավորել է առաքելության մեկնարկի կապակցությամբ՝ համոզմունք հայտնելով, որ նրա նշանակումը կնպաստի Հայաստան-Կատար փոխգործակցության հետագա զարգացմանն ու ամրապնդմանը։
ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի ոլորտներում համագործակցության ընդլայնումը՝ նշելով այդ ուղղություններով առկա ներուժը։
Դեսպան Մանսուր Աբդուլլա Սաադ Ալ-Սուլաիտինին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և վերահաստատել հանձնառությունը՝ ակտիվորեն նպաստելու երկկողմ հարաբերությունների հետագա խորացմանն ու ընդլայնմանը՝ առանձնահատուկ կարևորելով կրթության, մշակույթի և սպորտի ոլորտները՝ որպես համագործակցության առանցքային ուղղություններ։ Նա ընդգծել է, որ այս ոլորտներում իրականացվող նախաձեռնությունները կարող են նպաստել ոչ միայն ինստիտուցիոնալ կապերի ամրապնդմանը, այլև ժողովուրդների միջև փոխըմբռնման և բարեկամական հարաբերությունների խորացմանը։
Դեսպանը նաև նշել է, որ հայկական համայնքի հետ ունեցած շփումները մեծ ազդեցություն են թողել իր վրա՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի հարուստ մշակույթն ու պատմությունը պետք է առավել լայն ներկայացվեն Մերձավոր Արևելքում։
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է կրթության ոլորտում համագործակցության զարգացումը՝ ընդգծելով, որ ՀՀ Կառավարություն այն դիտարկում է ռազմավարական առաջնահերթություն՝ երկարաժամկետ զարգացման և մրցունակ մարդկային կապիտալի ձևավորման տեսանկյունից։ Այս համատեքստում նա անդրադարձել է բարձրագույն կրթության և գիտության բնագավառներում համագործակցությանը՝ առաջարկելով դիտարկել ուսանողների, ակադեմիական անձնակազմի և հետազոտողների շարժունակության խթանումը, ինչպես նաև հմտությունների զարգացմանն ուղղված համատեղ ծրագրերի իրականացումը։
Նախարարը ներկայացրել է նաև բարձրագույն կրթության և գիտության ոլորտում ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումները, մասնավորապես՝ «Ակադեմիական քաղաք» նախագիծը՝ ընդգծելով, որ միջազգային համագործակցության շրջանակում կարող է դիտարկվել նաև Կատարի՝ սպորտային բարձրակարգ ենթակառուցվածքների ստեղծման փորձը։
Իր հերթին Կատարի Պետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մանսուր Աբդուլլա Սաադ Ալ-Սուլաիտինին տեղեկացրել է՝ հայկական կողմին կարող է հետաքրքիր լինել Կատարում գործող «Կրթական քաղաքը» (Education City), որտեղ տեղակայված են մի շարք համալսարաններ, ուսանողական հանրակացարաններ և գիտատեխնոլոգիական կենտրոններ։
Կողմերն անդրադարձել են նաև մշակույթի ոլորտում համագործակցության խորացմանը․ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է, որ մշակույթը ժողովուրդների միջև կապերի ամրապնդման կարևոր գործիք է։ Այս համատեքստում կարևորվել է Կատարում հայկական մշակույթի անկյան բացումը, որը նշանավորվել է Հայաստանի Հանրապետությունից տարված «Ազատություն շղթաներից» արվեստի գործի տեղադրմամբ։
Քննարկվել է նաև Կատարում Հայաստանի մշակույթի օրերի, ինչպես նաև Հայաստանում Կատարի մշակույթի օրերի անցկացման հնարավորությունը։

Armenia’s Minister of Education, Science, Culture and Sports, Zhanna Andreasyan, received a delegation led by Mansour bin Abdulla Al Sulaiti, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the State of Qatar to Armenia, the ministry said in a readout.
Deputy Minister Artur Martirosyan also participated in the meeting.
Minister Andreasyan congratulated the ambassador on the start of his mission and expressed confidence that his appointment would contribute to the further development and strengthening of Armenia–Qatar cooperation.
She emphasized the importance of expanding collaboration in the fields of education, science, culture and sports, noting the significant potential in these areas.
Ambassador Al Sulaiti thanked the minister for the reception and reaffirmed his commitment to contributing to the deepening and expansion of bilateral relations. He highlighted education, culture and sports as key areas of cooperation, noting that initiatives in these sectors could strengthen institutional ties and promote mutual understanding and friendly relations between the two peoples.
The ambassador also noted that his contacts with the Armenian community had made a strong impression on him and stressed that Armenia’s rich culture and history should be more widely presented in the Middle East.
Minister Andreasyan underscored that the development of education is a strategic priority for the Armenian government in terms of long-term development and the formation of competitive human capital.
In this context, the parties discussed cooperation in higher education and science. The minister presented ongoing reforms in these fields, including the “Academic City” project.
In turn, the ambassador noted that Armenia may find interest in Qatar’s “Education City,” which hosts a number of universities, student dormitories, and science and technology centers.
The sides also discussed prospects for deepening cultural cooperation. Minister Andreasyan highlighted culture as an important tool for strengthening ties between peoples. In this regard, the opening of an Armenian cultural corner in Qatar was noted, marked by the installation of the artwork “Freedom from Chains” brought from Armenia.
The possibility of holding Armenian Culture Days in Qatar, as well as Qatar Culture Days in Armenia, was also discussed.