Իրանը հաստատել է ԻՀՊԿ ռազմածովային ուժերի հրամանատարի զոհվելը
Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) ռազմածովային ուժերի հրամանատար Ալիռեզա Թանգսիրին զոհվել է ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հետ հակամարտության ժամանակ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Tasnim գործակալությունը՝ վկայակոչելով ԻՀՊԿ հայտարարությունը։
ԻՀՊԿ-ն մարտի 30-ին հրապարակված հայտարարության մեջ հարգանքի տուրք է մատուցել Թանգսիրիին՝ նրան անվանելով նվիրված հրամանատար և առանցքային դերակատար երկրի «սրբազան պաշտպանության» գործում։
Ավելի վաղ Իսրայելի բանակը հայտարարել էր, որ Թանգսիրին սպանվել է իսրայելական հարվածի ընթացքում։
Փետրվարի 28-ից Իրանի դեմ մեկնարկած ամերիկա-իսրայելական գործողության հետևանքով զոհվել են երկրի գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեին, Իրանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Աբդուլռահիմ Մուսավին, ԻՀՊԿ հրամանատար Մոհամադ Փաքփուրը, պաշտպանության նախարար Ազիզ Նասիրզադեն, Պաշտպանության խորհրդի քարտուղար Ալի Շամխանին, Ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի քարտուղար Ալի Լարիջանին և երկրի ռազմական և քաղաքական ղեկավարության այլ անդամներ։

Иран подтвердил гибель командующего Военно-морскими силами КСИР
В ходе военных действий с США и Израилем погиб командующий Военно-морскими силами Корпуса стражей исламской революции (КСИР) Ирана Алиреза Тангсири. Как передает “Арменпресс” со ссылкой на “Интерфакс”, об этом сообщил КСИР.
КСИР выразил дань уважения Тангсири в сообщении, опубликованном 30 марта, назвав его преданным командиром и ключевым участником “священной защиты” страны.
Ранее о гибели Тангсири в результате удара Израиля объявила израильская армия.
В ходе американо-израильской операции против Ирана, начатой 28 февраля, погибли верховный лидер страны аятолла Али Хаменеи, начальник генштаба иранских вооруженных сил Абдулрахим Мусави, командующий КСИР Мохаммад Пакпур, министр обороны Азиз Насирзаде, секретарь Совета обороны Али Шамхани, секретарь Высшего совета национальной безопасности Али Лариджани и другие члены военного и политического руководства страны.