Իսրայելը Բեյրութի որոշ շրջանների բնակիչներին հեռանալու կոչ է ուղղել՝ Լիբանանում ցամաքային գործողությունների ընդլայնման ֆոնին
Իսրայելի բանակը նախազգուշացրել է Բեյրութի հարավային արվարձանների յոթ շրջանի բնակիչներին լքել իրենց տները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Լիբանանի Ազգային լրատվական գործակալությունը (NNA)։
Բանակը հայտնել է, որ թիրախավորում է «Հեզբոլլահ»-ի ռազմական օբյեկտներն այդ տարածքներում։
Reuters-ի փոխանցմամբ՝ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարել էր, որ հրամայել է բանակին ընդլայնել իր գործողությունները հարավային Լիբանանում՝ «Հեզբոլլահ»-ի կողմից շարունակվող հրթիռակոծությունների ֆոնին։
«Ես հիմա հրահանգել եմ ընդլայնել գոյություն ունեցող անվտանգության գոտին՝ ներխուժման սպառնալիքը վերջնականապես կանխելու և հակատանկային հրթիռային կրակը մեր սահմանից հեռացնելու համար», - հայտարարել է Նեթանյահուն Իսրայելի հյուսիսային հրամանատարությանը տեսաուղերձում։
Նեթանյահուն ասել է, որ որոշման նպատակն է ամրապնդել Իսրայելի անվտանգության դիրքերը երկրի հյուսիսային սահմանի երկայնքով։
«Մենք վերացրել ենք «Հեզբոլլահ»-ի հազարավոր ահաբեկիչների, և ամենակարևորը՝ վերացրել ենք 150 000 հրթիռների հսկայական սպառնալիքը, որոնք նախատեսված էին Իսրայելի քաղաքները ոչնչացնելու համար», - ասել է նա։
Նա հավելել է, որ «Հեզբոլլահ»-ը դեռևս ունի հրթիռներ արձակելու մնացորդային կարողություն,  և որ իսրայելական ուժերը վճռականորեն տրամադրված են՝ արմատապես փոխելու իրավիճակը հյուսիսում։
Նեթանյահուն նաև նշել է, որ Իսրայելը մի քանի ճակատով արշավ է վարում Իրանի և նրա դաշնակից խմբավորումների, այդ թվում՝ «Հեզբոլլահ»-ի և Գազայում գործող պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ խմբավորման դեմ՝ հավելելով, որ Իսրայելի գործողությունները թուլացնում են Իրանի տարածաշրջանային ազդեցությունը։
«Հեզբոլլահ»-ն իր հերթին հայտարարել է, որ հրթիռային հարվածներով թիրախավորել է սահմանային հատվածներում իսրայելցի զինվորների հավաքատեղիները և նրանց տրանսպորտային միջոցները, ինչպես նաև սիրիական Գոլանի բարձունքներում գտնվող իսրայելական բանակի ենթակառուցվածքները։
Լիբանանում Իսրայելը ռազմական գործողություններ է սկսել այն բանից հետո, երբ «Հեզբոլլահ»-ը հարվածներ հասցրեց Իսրայելին՝ ի պատասխան Իրանի դեմ ամերիկա-իսրայելական ռազմական գործողությունների։
Լիբանանի առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ Իսրայելի հարվածների և ցամաքային գործողությունների հետևանքով Լիբանանում զոհվել է ավելի քան 1200 մարդ, այդ թվում՝ երեխաներ, կանայք և բժշկական ոլորտի աշխատակիցներ։

Израиль призывает жителей ряда районов Бейрута к эвакуации на фоне расширения наземных операций в Ливане
Израильская армия предупредила жителей семи районов южных пригородов Бейрута о необходимости покинуть свои дома. Как передает Арменпресс, об этом сообщило Национальное информационное агентство Ливана - NNA.
Армия заявила, что целится в военные объекты «Хезболлы» в этих районах.
По сообщению Reuters, премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху объявил, что отдал приказ армии расширить операции на юге Ливана на фоне продолжающихся ракетных обстрелов со стороны «Хезболлы».
«Я отдал приказ о расширении существующей зоны безопасности, чтобы окончательно предотвратить угрозу вторжения и устранить противотанковые ракетные обстрелы нашей границы», — заявил Нетаньяху в видеообращении к Северному командованию Израиля.
Нетаньяху сказал, что это решение направлено на укрепление позиций Израиля в сфере безопасности вдоль северной границы страны.
«Мы ликвидировали тысячи террористов «Хезболлы», и, что наиболее важно, мы устранили огромную угрозу в виде 150 000 ракет, предназначенных для уничтожения израильских городов», — сказал он.
Он добавил, что «Хезболла» по-прежнему обладает остаточными возможностями ракетного обстрела и что израильские силы полны решимости радикально изменить ситуацию на севере.
Нетаньяху также отметил, что Израиль ведет многофронтовую кампанию против Ирана и его союзных группировок, включая «Хезболлу» и палестинскую группировку ХАМАС в Газе, добавив, что действия Израиля ослабляют региональное влияние Ирана.
«Хезболла», в свою очередь, заявила, что нанесла ракетные удары по израильским военным объектам и технике в приграничных районах, а также по израильской военной инфраструктуре на сирийских Голанских высотах.
Израиль начал военные операции в Ливане после того, как «Хезболла» нанесла удары по Израилю в ответ на военные операции США и Израиля против Ирана.
По данным Министерства здравоохранения Ливана, в результате израильских ударов и наземных операций в Ливане погибло более 1200 человек, включая детей, женщин и медицинских работников.