Իրանի ծանր ջրի արտադրության գործարանն այլևս չի գործում. ԱԷՄԳ
Իրանի Խոնդաբի շրջանում գտնվող ծանր ջրի արտադրության գործարանը լրջորեն վնասվել է և այլևս չի գործում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունը (ԱԷՄԳ):
«Հիմնվելով արբանյակային լուսանկարների և օբյեկտի մասին տեղեկատվության անկախ վերլուծության վրա՝ ԱԷՄԳ-ն հաստատել է, որ Խոնդաբի ծանր ջրի արտադրության գործարանը, որն, ըստ Իրանի հաղորդումների, մարտի 27-ին ենթարկվել է հարձակման, լուրջ վնասվածքներ է ստացել և այլևս չի գործում», - գրել է գործակալությունը X-ում։
Ըստ հաղորդագրության՝ օբյեկտը չի պարունակում «հայտարարագրված միջուկային նյութ»:
ԱՄՆ-ն և Իսրայելը փետրվարի 28-ից ռազմական գործողություններ են սկսել Իրանի դեմ։ Թեհրանը պատասխանել է՝ հարվածելով Իսրայելին և տարածաշրջանի երկրներում էներգետիկ օբյեկտներին և ամերիկյան ռազմաբազաներին։

Завод по производству тяжелой воды в Иране больше не работает: МАГАТЭ
Завод по производству тяжелой воды в Хондабе серьезно поврежден и больше не работает. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ).
“На основании независимого анализа спутниковых снимков и информации об объекте МАГАТЭ подтвердило, что завод по производству тяжелой воды в Хондабе, о нападении на который Иран сообщил 27 марта, серьезно поврежден и больше не работает”, — написало агентство в X.
Согласно сообщению, на объекте “ядерных материалов” не было найдено.
США и Израиль проводят военные операции против Ирана с 28 февраля. Тегеран ответил ударами по Израилю, энергетическим объектам и военным базам США в регионе.