ՄԱԿ-ում ԱՄՆ-ին կոչ են արել արագ ավարտել Մինաբի դպրոցին հարվածի հետաքննությունը
ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատար Վոլկեր Տյուրկն ԱՄՆ իշխանություններին կոչ է արել հնարավորինս շուտ ավարտել և հրապարակել հետաքննության արդյունքները՝ կապված Իրանի հարավի Մինաբ քաղաքում տարրական օրիորդաց դպրոցին հասցված հարվածի հետ, որի հետևանքով շուրջ 170 երեխա էր զոհվել։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի 61-րդ նստաշրջանի շրջանակներում անցկացված արտակարգ քննարկումների ընթացքում, որոնք կազմակերպվել էին Իրանի, Չինաստանի և Կուբայի խնդրանքով։
Հանձնակատարի խոսքով՝ Մինաբի «Շաջարե Թայեբե» տարրական դպրոցի ռմբակոծությունն առաջացրել է միջազգային հանրության «խորը սարսափը»։
«Ռումբերից ավերված դասարանների և սգացող ծնողների կադրերը հստակ ցույց են տվել, թե ով է վճարում պատերազմի համար ամենաբարձր գինը. խաղաղ բնակիչները, որոնք ոչ մի ազդեցություն չունեն հակամարտությանը հանգեցրած որոշումների վրա», - նրա խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
Տյուրկը հիշեցրել է, որ ԱՄՆ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք հայտնել են այդ հարվածի գործով հետաքննություն անցկացնելու մասին։
«Ես կոչ եմ անում այս գործընթացն ավարտել հնարավորինս շուտ և հրապարակել դրա արդյունքները։ Այս սարսափելի վնասը չպետք է անպատիժ մնա», - նշել է նա։
Փետրվարի 28-ին՝ ամերիկա-իսրայելական հարվածների առաջին օրը, Իրանի իշխանությունները հայտնել են, որ հարվածի տակ է հայտնվել Մինաբ քաղաքի տարրական օրիորդաց դպրոցը։ Վերջին տվյալներով՝ զոհվել է 175 մարդ՝ հիմնականում աշակերտուհիներ, ինչպես նաև ծնողներ և ուսուցիչներ։ Եվս 95 մարդ վիրավորվել է։ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հարձակման համար մեղադրել է Իրանի զինված ուժերին՝ առանց ապացույցներ ներկայացնելու։ Ավելի ուշ պարզվել է, որ հարվածի վայրում հայտնաբերված հրթիռային բեկորներն ունեն ամերիկյան զինամթերքի մակնշում:

ООН призывает США поскорее завершить расследование нападения на школу в Минабе
Верховный комиссар ООН по правам человека Фолькер Тюрк призвал власти США поскорее завершить и опубликовать результаты расследования атаки на начальную школу для девочек в южном иранском городе Минаб, в результате которого погибло около 170 детей.
Как сообщает Арменпресс, об этом он заявил во время экстренного обсуждения, состоявшегося в рамках 61-й сессии Совета ООН по правам человека, организованной по просьбе Ирана, Китая и Кубы.
По словам комиссара, бомбардировка начальной школы «Шаджаре Тайеб» в Минабе вызвала «глубокий ужас» международного сообщества.
«Кадры разрушенных бомбами классов и скорбящих родителей ясно показывают, кто платит самую высокую цену за войну – мирные жители, которые не имели никакого влияния на решения, приведшие к конфликту», – цитирует его слова ТАСС.
Тюрк напомнил, что высокопоставленные американские чиновники объявили о начале расследования удара.
«Я призываю к скорейшему завершению этого процесса и обнародованию его результатов. Этот ужасный вред не должен остаться безнаказанным», — отметил он.
28 февраля, в первый день американо-израильских ударов, иранские власти объявили о попадании снаряда в начальную школу для девочек в городе Минаб. По последним данным, погибли 175 человек, в основном школьницы, а также их родители и учителя. Еще 95 человек получили ранения. Президент США Дональд Трамп обвинил в нападении иранские вооруженные силы, не предоставив никаких доказательств. Позже выяснилось, что на обломках ракет, найденных на месте удара, были маркировки американских боеприпасов.