Հայաստանի գիտությունների ազգային ակադեմիայի Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, իրանագետ Գոհար Իսկանդարյանի խոսքով՝ ԱՄՆ-ն հասկացել է, որ ներքաշվելով Իրանի դեմ պատերազմի մեջ՝ դրանով իսկ հայտնվել է մի իրավիճակում, որից դուրս գալու հանգուցալուծումը դեռ չի տեսնում։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Գոհար Իսկանդարյանն անդրադարձավ մերձավորարևելյան հակամարտության ներկա փուլին, պատերազմող կողմերի դիրքորոշումներին և հնարավոր հանգուցալուծման տարբերակներին։
«Պատերազմական գործողությունները, ցավոք, շարունակվում են և արդեն թիրախավորվում են Իրանի երկրորդային ռազմավարական օբյեկտները, իսկ Նաթանզի միջուկային օբյեկտը հրթիռակոծվել է երրորդ անգամ։ Թիրախում հայտնվել է նաև Իրանի նավթագազային ոլորտը։ Օրեր առաջ ԱՄՆ-ի նախագահը սպառնաց, որ եթե Հորմուզի նեղուցը չբացվի, ապա իրենք հարվածներ կհասցնեն Իրանի էլեկտրական ցանցերին, ինչն ավելի կվատթարացնի բնակչության վիճակը։ ԱՄՆ-ն ակնկալում էր, որ Իրանի հոգևոր առաջնորդի և ռազմաքաղաքական ղեկավարների սպանությունից հետո երկրի պետական համակարգը կփլուզվեր՝ նախադրյալներ ստեղծելով վարչակարգի փոփոխության համար, սակայն նման բան տեղի չունեցավ։ Իրանի ժողովուրդը դրսևորեց զսպվածություն, և ոչ վաղ անցյալի ցուցարարներին դուր չի գալիս, թե ինչպես են վարվում իրենց երկրի հետ»,- նշեց Իսկանդարյանը։
Անդրադառնալով այն դիտարկմանը, թե արդյոք տեղ մնո՞ւմ է բանակցությունների համար, եթե հակամարտող կողմերը միմյանց ներկայացնում են խիստ պայմաններով վերջնագրեր, իրանագետն ընդգծեց, որ ներկայում բանակցությունների հարց չկա, քանզի բոլորն ի ցույց են դրել իրենց կարմիր գծերը և պատրաստ չեն գնալ որևէ զիջման։
«Իրանական կողմը պահանջում է փոխհատուցում՝ իրեն հասցված վնասների դիմաց, հակառակ պարագայում սպառնում է փակ պահել Հորմուզի նեղուցը կամ կտրուկ բարձրացնել դրանից օգտվելու սակագներն ու այդ կերպ ծածկել վնասների զգալի մասը։ ԱՄՆ նախագահն իր հերթին հայտարարել է, որ Իրանում այլևս չկան այնպիսի ռազմավարական օբյեկտներ, որոնք չեն ենթարկվել հարձակման։ Այդուհանդերձ, հետագա գործողությունների առթիվ ամերիկյան կողմի տատանումները վկայում են այն մասին, որ ԱՄՆ-ն չունի իրավիճակի հանգուցալուծման հստակ ժամանակացույց, հետևաբար նրա քայլերը կրում են այսրոպեական բնույթ»,- ասաց մեր զրուցակիցը։
Խոսելով ստեղծված իրավիճակի վրա միջազգային կառույցների հնարավոր ազդեցության մասին՝ Իսկանդարյանը նշեց, որ թեև ՄԱԿ-ի ու Պարսից ծոցի երկրների կողմից բազմիցս հնչել են ռազմական գործողությունները դադարեցնելու կոչեր, այդուհանդերձ, պատերազմն այժմ այնպիսի փուլում է, որ ընդգրկել է լայնամասշտաբ տարածքներ, և միայն կոչերով հնարավոր չէ հարց լուծել։
«Թեհրանը պահանջում է երաշխիքներ, որ ԱՄՆ-ն ամիսներ անց կրկին չհարձակվի Իրանի վրա։ Իսկ կարո՞ղ է ՄԱԿ-ը տալ նման երաշխիքներ, եթե դրա համար չունի ազդեցիկ լծակներ»,- նշեց իրանագետը։
Իսկանդարյանի դիտարկմամբ՝ Միացյալ Նահանգների որոշ հաշվարկներ ի սկզբանե սխալ են եղել, որովհետև ամերիկյան կողմը հույս ուներ հակաիրանական կոալիցիայի շարքերում տեսնել բազմաթիվ երկրների, սակայն նման բան տեղի չունեցավ։
«Այս պատերազմական գործողություններում որևէ տրամաբանություն չկա զուտ այն առումով, որ դրանք մեկնարկել են այն ժամանակ, երբ կողմերի միջև ընթանում էին բանակցություններ։ Նույնիսկ միջնորդ Օմանի արտգործնախարարը հայտնեց, որ Իրանն ու ԱՄՆ-ն եկել էին որոշակի համաձայնությունների, սակայն բոլորը հաջորդիվ ականատես եղան պատերազմական գործողություններին։ Այդ պատճառով էլ շատ երկրներ չեն ցանկանում ներքաշվել հակամարտության մեջ, որպեսզի տարածաշրջանում չտուժեն իրենց շահերը»,- եզրափակեց իրանագետը։

Директор Института востоковедения Национальной академии наук Армении, иранист Гоар Искандарян считает, что США поняли, что, ввязавшись в войну против Ирана, они оказались в ситуации, выхода из которой пока не видят.
В интервью “Арменпресс” Гоар Искандарян коснулась военных действий на Ближнем Востоке, позиций воюющих сторон и возможных вариантов разрешения конфликта.
“Военные действия, к сожалению, продолжаются и под мишенью оказались и второстепенные стратегические объекты Ирана, а ядерный объект в Натанзе уже в третий раз подвергся ракетному обстрелу. Под ударами и нефтегазовый сектор Ирана. Несколько дней назад президент США пригрозил, что если Ормузский пролив не будет открыт, они нанесут удар по иранским электросетям, что еще больше ухудшит положение населения. США ожидали, что после убийства духовного лидера Ирана и военно-политических лидеров государственная система страны рухнет, создав предпосылки для смены режима, но этого не произошло. Иранский народ проявил сдержанность, и даже тем, кто протестовал столь недавно не нравится, как обращаются с их страной”, — отметила Гоар Искандарян.
Говоря о возможности переговоров, если конфликтующие стороны выдвинут друг другу жесткие ультиматумы, иранист подчеркнула, что на данный момент о переговорах не может быть и речи, поскольку все обозначили свои красные линии и не готовы идти на какие-либо уступки.
“Иранская сторона требует компенсации за нанесенный ей ущерб, в противном случае она угрожает оставить Ормузский пролив закрытым или резко повысить тарифы на его использование, тем самым покрыв значительную часть ущерба. А президент США, в свою очередь, заявляет, что в Иране уже нет стратегических объектов, которые не подверглись бы ударам. Тем не менее, колебания американской стороны в отношении дальнейших действий свидетельствуют о том, что у США нет четкого графика разрешения ситуации, следовательно, их шаги носят сиюминутный характер”, — сказала наша собеседница.
Коснувшись вопроса влиянии международных структур на текущую ситуацию, Гоар Искандарян отметила, что, хотя ООН и страны Персидского залива неоднократно призывали к прекращению боевых действий, война сейчас находится на той стадии, что охватила обширные территории, и разрешить вопрос одними лишь призывами невозможно.
“Тегеран требует гарантий того, что США не нападут на Иран снова, через несколько месяцев. Может ли ООН предоставить такие гарантии, если у нее нет для этого влиятельных рычагов?” — заметила Гоар Искандарян.
По ее словам, некоторые расчеты Соединенных Штатов изначально были ошибочными, поскольку американская сторона надеялась увидеть в рядах антииранской коалиции множество стран, однако этого не произошло.
“В этих боевых действиях нет никакой логики просто потому, что они начались, когда между сторонами шли переговоры. Даже министр иностранных дел Омана, выступавший посредником, заявил, что Иран и США достигли определенных соглашений, но впоследствии все стали свидетелями боевых действий. Именно поэтому многие страны не хотят вмешиваться в конфликт, чтобы не навредить своим интересам в регионе”, — заключила иранист.