Հայաստանում 2027-ից կարգելվի պոլիէթիլենային տոպրակների ու մեկանգամյա պլաստիկ սպասքի վաճառքը
Հայաստանի ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց Կառավարության հեղինակած օրենքի նախագիծը, որով երկրում 2027 թվականից կարգելվի պոլիէթիլենային տոպրակների ու մեկանգամյա պլաստիկ սպասքի վաճառքը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` «Առևտրի և ծառայությունների մասին» օրենքում փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթն ԱԺ նիստում քվեարկությամբ ստացավ 67 կողմ, 30 ձեռնպահ ձայներ:
Նախագծով առաջարկվում է 2027 թվականի հունվարի 1-ից առևտրի օբյեկտներում, հանրային սննդի կետերում, տոնավաճառներում, ցուցահանդես-վաճառքներում, ինչպես նաև բացօթյա և շրջիկ առևտրի կետերում արգելել պոլիէթիլենային պարկերի և տոպրակների, ինչպես նաև պլաստիկից կամ փրփրապլաստից պատրաստված մեկանգամյա օգտագործման տարաների և սպասքի վաճառքը կամ առկայությունը։
Բացառություններ են նախատեսված կշռափաթեթավորման համար օգտագործվող պարկերի և կափարիչով պլաստիկ տարաների համար, ինչպես նաև երկրորդային հումքից արտադրված աղբի պարկերի դեպքում։
Արգելքի խախտման համար սահմանվում է պատասխանատվություն: Առաջին խախտման դեպքում կկիրառվի նախազգուշացում, իսկ երկրորդ և հաջորդող դեպքերի համար նախատեսվում է 100 հազարից 150 հազար դրամ տուգանք:

The government-authored bill proposing amendments to the law on trade and services, which seeks to ban polyethylene bags and single-use plastic products starting January 1, 2027, passed parliament at its second reading with 67 votes in favor and 30 abstentions.
According to the bill, starting January 1, 2027, the sale or provision of polyethylene bags and sacks, as well as single-use containers and tableware made of plastic or foam plastic, will be prohibited at retail outlets, public catering establishments, fairs, exhibition sales, and outdoor or mobile trading locations. Exceptions are bags used for pre-weighed packaging, plastic containers with lids, and garbage bags made from recycled materials. Penalties for violating the ban are set as follows: a first violation will result in a warning, while a second or subsequent violation will incur a fine of AMD 100,000 to 150,000.