Հայաստանում այս տարվա հունվար-փետրվար ամիսներին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն աճել է 7.4 տոկոսով
Հայաստանում 2026 թվականի առաջին երկու ամիսներին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ բարձր է եղել 7.4 տոկոսով:
Փետրվարին այն 4.5 տոկոսով գերազանցել է հունվարի և 7.2 տոկոսով՝ 2025 թվականի փետրվարի ցուցանիշը:
Դիտարկվող ժամանակահատվածում առավել մեծ աճ է գրանցվել շինարարության ոլորտում՝ 20.5 տոկոս: Շինարարության ծավալը գնահատվում է 53 մլրդ 953.7 մլն դրամ: Փետրվարին՝ մեկամսյա կտրվածքով աճը 40.7 տոկոս է, իսկ նախորդ տարվա փետրվարի համեմատ՝ 21.8 տոկոս: Փետրվարին իրականացվել է 31 մլրդ 691.7 մլն դրամի շինաշխատանք:
Արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը հունվար-փետրվարին 17.2 տոկոսով գերազանցել է նախորդ տարվա նույն ամիսների ցուցանիշը՝ կազմելով 491 մլրդ 479.4 մլն դրամ: Փետրվարին՝ հունվարի համեմատ աճը 12.2, իսկ նախորդ տարվա փետրվարի՝ 23.8 տոկոս է: Ձմռան վերջին ամսին արտադրվել է 261 մլրդ 938.8 մլն դրամի արդյունաբերական արտադրանք:
Առևտրի շրջանառությունը հունվար-փետրվարին 3.3 տոկոսով գերազանցել է նախորդ տարվա նույն ամիսների ցուցանիշը՝ հասնելով 892 մլրդ 247.1 մլն դրամի: Փետրվարին՝ աճը հունվարի համեմատ եղել է 14.4, իսկ նախորդ տարվա փետրվարի համեմատ՝ 5.6 տոկոս: Փետրվարին իրականացվել է 477 մլրդ 502.6 մլն դրամի առևտուր:
Ծառայությունների ծավալը (առանց առևտրի) հունվար-փետրվարին 7.2 տոկոսով է գերազանցել նախորդ տարվա առաջին երկու ամիսների ցուցանիշը՝ կազմելով 630 մլրդ 310.5 մլն դրամ: Փետրվարին՝ հունվարի համեմատ նվազել է 1.7 տոկոսով, սակայն 7 տոկոսով գերազանցել է 2025-ի փետրվարի ցուցանիշը: Փետրվարին ծառայությունների ծավալը գնահատվում է 312 մլրդ 319 մլն դրամ:
Սպառողական գների ինդեքսը հունվար-փետրվարին 4.1 տոկոսով բարձր է եղել նախորդ տարվա նույն ամիսների ցուցանիշից: Փետրվարին՝ հունվարի համեմատ աճել է 0.5, իսկ նախորդ տարվա փետրվարի՝ 4.3 տոկոսով:
Արդյունաբերական արտադրանքի գների ինդեքսը հունվար-փետրվարին 9 տոկոսով բարձր է եղել նախորդ տարվա նույն ամիսների ցուցանիշից: Փետրվարին՝ հունվարի համեմատ աճել է 1.4, իսկ 2025-ի փետրվարի՝ 9.5 տոկոսով:
Երկրում այս տարվա հունվար-փետրվարին արտադրվել է 1 մլրդ 823.9 մլն կիլովատ/ժամ էլեկտրաէներգիա, ինչը 7.1 տոկոսով գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը: Փետրվարին՝ հունվարի համեմատ արտադրությունը նվազել է 24.4, իսկ նախորդ տարվա փետրվարի համեմատ՝ 4.7 տոկոսով: Փետրվարին արտադրվել է 785.4 մլն կիլովատ/ժամ էլեկտրաէներգիա:
Սույն ցուցանիշում ներառված չէ էլեկտրաէներգիայի փոխհոսքերի մասով ինքնավար արտադրողների կողմից արտադրված էլեկտրաէներգիան: Համադրելիության ապահովման նպատակով աճի տեմպերը հաշվարկելիս նախորդ ժամանակաշրջանների համանուն ցուցանիշներում (դեկտեմբեր՝ 970, հունվար՝ 879.5, փետրվար՝ 824.1) այն ևս ներառված չէ:
Հաշվետու ժամանակաշրջանում գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքի և միջին ամսական անվանական աշխատավարձի ծավալի վերաբերյալ տվյալներ չեն ներկայացվել:

In Armenia, in the first two months of 2026, the economic activity index was 7.4% higher compared to the same period of the previous year, the Statistical Committee reported.
In February, it exceeded January’s level by 4.5% and February 2025’s level by 7.2%.
During the reporting period, the highest growth was recorded in the construction sector, at 20.5%. The volume of construction is estimated at AMD 53.9537 billion. In February, month-on-month growth was 40.7%, and compared to February of the previous year, it was 21.8%. Construction work amounting to AMD 31.6917 billion was carried out in February.
The volume of industrial production in January–February exceeded the same months of the previous year by 17.2%, amounting to AMD 491.4794 billion. In February, growth compared to January was 12.2%, and compared to February of the previous year, 23.8%. Industrial products worth AMD 261.9388 billion were produced in the last month of winter.
Trade turnover in January–February exceeded the same months of the previous year by 3.3%, reaching AMD 892.2471 billion. In February, growth compared to January was 14.4%, and compared to February of the previous year, 5.6%. Trade worth AMD 477.5026 billion was carried out in February.
The volume of services (excluding trade) in January–February exceeded the first two months of the previous year by 7.2%, amounting to AMD 630.3105 billion. In February, it decreased by 1.7% compared to January, but exceeded February 2025’s level by 7%. The volume of services in February is estimated at AMD 312.319 billion.
The consumer price index in January–February was 4.1% higher than in the same months of the previous year. In February, it rose by 0.5% compared to January, and by 4.3% compared to February of the previous year.
The industrial product price index in January–February was 9% higher than in the same months of the previous year. In February, it increased by 1.4% compared to January, and by 9.5% compared to February 2025.
1,823.9 million kWh of electricity was produced in January–February this year, exceeding the same period of the previous year by 7.1%. In February, production decreased by 24.4% compared to January, and by 4.7% compared to February of the previous year. Electricity production in February amounted to 785.4 million kWh.
This indicator does not include electricity produced by autonomous producers for crossflows.
No data was provided for the gross agricultural output and the average monthly nominal salary during the reporting period.