Հինգ տարվա ընթացքում առաջին անգամ Ֆիլիպիններ է հասել ռուսական նավթը
Ֆիլիպինները նավթի խմբաքանակ է ստացել Ռուսաստանից: Սա հինգ տարվա ընթացքում ռուսական նավթի առաջին մատակարարումն է այդ երկիր։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Phil Sta հրատարակությունը։
Ֆիլիպինների նախագահ Ֆերդինանդ Մարկոս ​​Կրտսերը մարտի 24-ին հայտարարել է երկրում ազգային արտակարգ դրության ռեժիմ սահմանելու մասին՝ Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հակամարտության պատճառով էներգակիրների մատակարարման խափանումների պատճառով։
Նա նաև հայտնել է, որ երկրի իշխանությունները քննարկում են Ռուսաստանից նավթի մատակարարման հարցը։
«Ռուսաստանը Ֆիլիպիններին նավթի կամ որևէ այլ էներգակրի ավանդական մատակարարը չէ, բայց մենք ուսումնասիրում ենք նաև այս հնարավորությունը», - ասել էր Մարկոս ​​Կրտսերը Bloomberg-ին տված հարցազրույցում։
Ավելի վաղ ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության Արտասահմանյան ակտիվների վերահսկողության վարչությունը (OFAC) տրամադրել էր ընդհանուր լիցենզիա, որը թույլատրում է 2026 թ. մարտի 12-ի դրությամբ նավերի վրա բեռնված ռուսական նավթի և նավթամթերքների վաճառքը։ Լիցենզիան կգործի մինչև 2026 թ. ապրիլի 11-ը։
Այս որոշումն ընդունվել է Հորմուզի նեղուցում ստեղծված իրադրության կապակցությամբ։ Մարտական գործողությունների սկսվելուց ի վեր նեղուցը գործնականում փակ է։
Պարսից ծոցը Հնդկական օվկիանոսին միացնող Հորմուզի նեղուցը համարվում է աշխարհի կարևորագույն ծովային առևտրային ուղիներից մեկը և հանգուցային է նավթի տարանցման համար։  Նավթի համաշխարհային մատակարարումների մոտավորապես մեկ հինգերորդն անցնում է այդ նեղուցով:

На Филиппины впервые за пять лет поступила российская нефть
Филиппины получили партию нефти из России. Это первая российская поставка нефти в страну за пять лет. Об этом, как передает Арменпресс, сообщает Phil Sta.
24 марта президент Филиппин Фердинанд Маркос-младший объявил чрезвычайное положение в стране из-за перебоев в поставках энергоносителей, вызванных конфликтом между США и Израилем в отношении Ирана.
Он также заявил, что власти страны рассматривают возможность поставок нефти из России.
«Россия не является традиционным поставщиком нефти или каких-либо других энергоносителей на Филиппины, но мы также изучаем эту возможность», — сказал Маркос-младший в интервью Bloomberg.
Ранее Управление по контролю за иностранными активами Министерства финансов США (OFAC) выдало генеральную лицензию, разрешающую продажу российской нефти и нефтепродуктов, загружаемых на суда, начиная с 12 марта 2026 года. Лицензия будет действительна до 11 апреля 2026 года.
Это решение было принято в связи с ситуацией в Ормузском проливе. С начала боевых действий пролив практически закрыт.
Ормузский пролив, соединяющий Персидский залив с Индийским океаном, считается одним из важнейших морских торговых путей в мире и ключевым пунктом транзита нефти. Примерно пятая часть мировых запасов нефти проходит через пролив.