Մակրոնը Փեզեշքիանին կոչ է արել վերականգնել Հորմուզի նեղուցով նավագնացության ազատությունը
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն իր իրանցի գործընկեր Մասուդ Փեզեշքիանի հետ հեռախոսազրույցում բարձրացրել է Հորմուզի նեղուցով նավագնացության վերականգնման հարցը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ֆրանսիայի ղեկավարն այս մասին գրել է X-ում։
«Ես վերահաստատել եմ տարածաշրջանի երկրների վրա անընդունելի հարձակումները դադարեցնելու, էներգետիկ և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների պաշտպանությունն ապահովելու և Հորմուզի նեղուցում նավագնացության ազատությունը վերականգնելու բացարձակ անհրաժեշտությունը», - գրել է Մակրոնը։
Նա հավելել է, որ Փեզեշքիանին կոչ է արել «բարեխղճորեն մասնակցել բանակցային գործընթացին՝ լարվածության թուլացման համար ճանապարհ բացելու համար» և ընդունել այնպիսի փաստաթուղթ, որը կհամապատասխանի միջազգային հանրության սպասումներին՝ կապված Իրանի միջուկային և հրթիռային ծրագրի հետ։
Փետրվարի 28-ին Իրանի դեմ ամերիկա-իսրայելական հարվածների և Իրանի պատասխան գրոհների պատճառով Հորմուզի նեղուցով նավագնացությունը գրեթե դադարել է՝ հանգեցնելով էներգակիրների գների կտրուկ աճի։

Макрон призвал Пешешкиана восстановить свободу судоходства по Ормузскому проливу
Президент Франции Эммануэль Макрон провел телефонный разговор со своим иранским коллегой Масудом Пезешкианом, призвав его восстановить свободу судоходства через Ормузский пролив. Как сообщает “Арменпресс”, он написал об этом в X.
“Я провел беседу с президентом Ирана Масудом Пезешкианом. Я напомнил об абсолютной необходимости прекратить неприемлемые атаки на страны региона, обеспечить защиту энергетической и гражданской инфраструктуры, а также восстановить свободу судоходства в Ормузском проливе”, — написал Макрон.
Он добавил, что призвал Пезешкиана “добросовестно включиться в переговорный процесс, чтобы открыть путь к деэскалации” и принять документ, который отвечал бы ожиданиям международного сообщества в отношении ядерной и ракетной программ Ирана.
После начала ударов США и Израиля по Ирану с 28 февраля и ответных атак Ирана судоходство через Ормузский пролив практически остановилось, что привело к резкому росту цен на энергоносители.