Միրզոյանը մանրամասներ է հայտնել ադրբեջանական կողմի հետ վերջին փակ հանդիպումից
Ադրբեջանը Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը փոփոխելու վերաբերյալ պահանջ չի ներկայացնում, պարզապես տեղեկացնում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ դրանում առկա ձևակերպումների առկայության դեպքում Բաքուն վերջնական չի ստորագրի խաղաղության համաձայնագիրը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նիստի ընթացքում ասաց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ պատասխանելով ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Քրիստինե Վարդանյանի հարցին։
Միրզոյանի խոսքով՝ ադրբեջանական կողմի հետ վերջին փակ հանդիպմանը Բաքվի կողմից Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը փոփոխության ենթարկելու վերաբերյալ պահանջ չի հնչել։
«Երբ մենք ասում ենք, որ մեր Սահմանադրությունը չենք կարող քննարկել ձեզ հետ, քանի որ դա Հայաստանի ներքին գործն է և բանակցությունների թեմա չէ, նրանք ասում են «շատ լավ, դա ձեր ներքին գործն է, մենք չենք բանակցում դրա շուրջ, պարզապես տեղեկացնում ենք, որ քանի դեռ ձեր Սահմանադրությունն այս ձևակերպումներն ունի, մենք չենք պատրաստվում վերջնական ստորագրել խաղաղության համաձայնագիրը»։ Մենք սա ընդունում ենք ի գիտություն և ասում ենք լավ, ափսոս, քանի որ մենք էլ շատ այլ խնդիրներ կարող ենք տեսնել և դրա լավագույն լուծումը խաղաղության համաձայնագրի տեքստի ստորագրումն ու վավերացումն է, որը վերջ կդնի բոլոր տարընթերցումներին»,-մանրամասնեց ԱԳ նախարարը։
Արարատ Միրզոյանը հավելեց, որ այս հարցում է, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի պատկերացումները բաժանվում են իրարից և չեն համընկնում։
Ադրբեջանը շարունակում է շրջանառել կեղծ թեզը, թե իբր Հայաստանի Սահմանադրության մեջ տարածքային պահանջներ կան Ադրբեջանի նկատմամբ։ Ադրբեջանի նախագահը մի քանի անգամ Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխությունը որպես նախապայման է ներկայացրել Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիրը վերջնականապես ստորագրելու համար։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը բազմիցս հերքել են Ադրբեջանից հնչող մեղադրանքները՝ հայտարարելով, որ ՀՀ Սահմանադրության մեջ Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջներ չկան։ Նրանք նաև բազմիցս հայտարարել են, որ դա քննարկման ենթակա չէ, և այդ հարցը ՀՀ ներքին գործերի տիրությում է։

Мирзоян предоставил подробности последней закрытой встречи с азербайджанской стороной
Азербайджан не требует внесения поправок в Конституцию Республики Армения, он лишь сообщает, что в случае формулировок по Нагорному Карабаху в ней Баку в конечном итоге не подпишет мирное соглашение.
По сообщению Арменпресс, об этом заявил министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян во время заседания комиссии по внешним отношениям Национального Собрания, отвечая на вопрос депутата от фракции «Армения» Кристине Варданян.
По словам Мирзояна, во время последней закрытой встречи с азербайджанской стороной Баку не требовал внесения поправок в Конституцию Республики Армения.
«Когда мы говорим, что не можем обсуждать с вами нашу Конституцию, поскольку это внутреннее дело Армении и не является предметом переговоров, они отвечают: «Хорошо, это ваше внутреннее дело, мы не ведем по нему переговоры, мы просто информируем, что пока в вашей Конституции содержатся эти формулировки, мы не собираемся окончательно подписывать мирное соглашение». Мы принимаем это во внимание и говорим: «Что ж, жаль, потому что мы видим и множество других проблем, и лучшим решением является подписание и ратификация текста мирного соглашения, что положит конец всем недоразумениям», — пояснил министр иностранных дел.
Арарат Мирзоян добавил, что именно по этому вопросу взгляды Армении и Азербайджана расходятся и не совпадают.
Азербайджан продолжает распространять ложный тезис о наличии в Конституции Армении территориальных претензий к Азербайджану. Президент Азербайджана неоднократно представлял поправки к Конституции Армении в качестве предварительного условия для окончательного подписания мирного соглашения с Арменией. Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян и министр иностранных дел Арарат Мирзоян неоднократно опровергали обвинения со стороны Азербайджана, заявляя, что в Конституции Республики Армения нет территориальных претензий к Азербайджану. Они также неоднократно заявляли, что этот вопрос внутреннее дело РА и не подлежит обсуждению.