Սթարմերը և Թրամփը քննարկել են Հորմուզի նեղուցի բացման կարևորությունը
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերն ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ հեռախոսազրույցում քննարկել է Հորմուզի նեղուցի բացման կարևորությունը նավագնացության համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի գրասենյակը։
«Ղեկավարները քննարկել են Մերձավոր Արևելքում ընթացիկ իրադրությունը և, մասնավորապես, Հորմուզի նեղուցի բացման անհրաժեշտությունը համաշխարհային նավագնացության վերականգնման համար», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
«Նրանք համաձայնել են, որ Հորմուզի նեղուցի բացումը կենսականորեն անհրաժեշտ է համաշխարհային էներգետիկ շուկայում կայունության ապահովման համար», - հավելել է վարչապետի գրասենյակը:
Ավելի վաղ Թրամփը Թեհրանին 48 ժամ էր տվել Հորմուզի նեղուցը բացելու համար՝ սպառնալով հակառակ դեպքում ոչնչացնել Իրանի տարբեր էլեկտրակայաններ՝ սկսած ամենամեծից։ Այդ ժամկետը լրանում է Թեհրանի ժամանակով մարտի 24-ի գիշերը ժամը երեքին մոտ։ Իրանն արձագանքել է՝ նշելով, որ երկրի նավթային և էներգետիկ ենթակառուցվածքներին հարվածների դեպքում Մերձավոր Արևելքում ԱՄՆ-ին պատկանող բոլոր էներգետիկ ենթակառուցվածքները թիրախ կդառնան, իսկ Հորմուզի նեղուցն ամբողջությամբ կփակվի։

Стармер и Трамп обсудили важность открытия Ормузского пролива
Премьер-министр Великобритании Кир Стармер в телефонном разговоре с президентом США Дональдом Трампом обсудил важность открытия Ормузского пролива для судоходства. Как передает Арменпресс, сообщение об этом распространил офис премьер-министра Великобритании.
«Лидеры обсудили текущую ситуацию на Ближнем Востоке и, в частности, необходимость открытия Ормузского пролива для восстановления мирового судоходства», — говорится в сообщении.
«Они согласились, что открытие Ормузского пролива жизненно важно для обеспечения стабильности на мировом энергетическом рынке», — добавил офис премьер-министра Британии.
Ранее Трамп дал Тегерану 48 часов на открытие Ормузского пролива, пригрозив в противном случае уничтожить различные иранские электростанции, начиная с крупнейшей. Этот срок истекает примерно в 3 часа утра 24 марта по тегеранскому времени. Иран ответил заявлением, что в случае нападений на нефтяную и энергетическую инфраструктуру страны, целью станет вся принадлежащая США энергетическая инфраструктура на Ближнем Востоке, а Ормузский пролив будет полностью закрыт.