Իսրայելի դեսպանը կանչվել է Ռուսաստանի ԱԳՆ՝ Լիբանանում իսրայելական հարվածներից RT-ի լրագրողների վիրավորման պատճառով
Ռուսաստանում Իսրայելի դեսպան Օդեդ Յոսեֆը կանչվել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարարություն՝ կապված Լիբանանում իսրայելական հարձակման հետևանքով ռուսական RT հեռուստաընկերության լրագրողների վիրավորման հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
Դեսպանը հրաժարվել է պատասխանել լրագրողների հարցերին։
Մարտի 19-ին Իսրայելի կողմից հրթիռային հարձակման հետևանքով Լիբանանի հարավում վիրավորել են RT հեռուստաընկերության նկարահանող խմբի անդամները, որոնք այնտեղ էին խմբագրական առաջադրանքով։
Ըստ ՌԴ ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովայի՝ լրագրողին և օպերատորին ցուցաբերվել է անհրաժեշտ բուժօգնություն։ Դիվանագետը նշել է, որ Մոսկվան իսրայելական կողմի գործողությունները համարում է «միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում, ԶԼՄ-ների աշխատակիցների աշխատանքի դիտավորյալ խոչընդոտում և նրանց առողջության և կյանքի դեմ ուղղված հարձակում»։

Посла Израиля вызвали в МИД РФ в связи с ранением журналистов RT в результате израильских ударов по Ливану
Посол Израиля в Российской Федерации Одед Йосеф был вызван в Министерство иностранных дел РФ в связи с ранением журналистов телеканала RT в результате израильской атаки в Ливане. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на ТАСС.
Посол отказался отвечать на вопросы журналистов.
19 марта члены съемочной группы телеканала RT, находившиеся в Ливане в рамках редакционного задания, получили ранения в результате израильскойо ракетной атаки на юге Ливана.
Пресс-секретарь МИД России Мария Захарова сообщила, что журналисту и оператору была оказана необходимая медицинская помощь. Она отметила, что Москва рассматривает действия израильской стороны как “грубое нарушение международного права, преднамеренное препятствование работе работников СМИ и посягательство на их здоровье и жизнь”.