Իրանական նավթի դեմ պատժամիջոցների վերացման շնորհիվ 3-4 օրում նավթը կհասնի նավահանգիստներ. ԱՄՆ էներգետիկայի նախարար
Իրանական նավթի դեմ պատժամիջոցների վերացման շնորհիվ նավթն Ասիա կմատակարարվի երեքից չորս օրվա ընթացքում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Fox Business Network-ի հետ հարցազրույցում հայտարարել է ԱՄՆ էներգետիկայի նախարար Քրիս Ռայթը։
«Մի քանի օրվա ընթացքում՝ երեք կամ չորս օրում, նավթը կսկսի հասնել նավահանգիստներ», - ասել է Ռայթը։
ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը մարտի 19-ին հայտարարել էր, որ Վաշինգտոնը կարող է շուտով վերացրել ծովում լցանավերում բեռնված իրանական նավթի նկատմամբ պատժամիջոցները՝ նավթի գնի կտրուկ աճը զսպելու նպատակով։
Փետրվարի 28-ին Իրանի դեմ ամերիկա-իսրայելական հարվածների և Իրանի պատասխան գրոհների պատճառով Հորմուզի նեղուցով նավարկությունը գրեթե դադարել է, ինչը մեծապես ազդել է նավթի և գազի գների վրա։

После отмены санкций в отношении иранской нефти она начнет поступать в порты через 3-4 дня - министр энергетики США
Нефть начнет поступать в порты Азии через три-четыре дня после отмены санкций в отношении иранской нефти. Как передает Арменпресс, об этом заявил министр энергетики США Крис Райт в интервью Fox Business Network.
«В течение нескольких дней, трех-четырех дней, нефть начнет поступать в порты», — сказал Райт.
Министр финансов США Скотт Бессент заявил 19 марта, что Вашингтон может вскоре отменить санкции в отношении иранской нефти, которая находится на танкерах в море, чтобы сдержать резкий рост цен на нефть.
28 февраля из-за американо-израильских ударов по Ирану и ответных ударов Ирана судоходство через Ормузский пролив практически прекратилось, что сильно повлияло на цены на нефть и газ.