Երևանում կանցկացվի «Հեռահաղորդակցության շաբաթ 2026»-ը՝ նվիրված ոլորտի խնդիրներին ու ապագային
Երևանում մարտի 23-27-ը կանցկացվի «Հեռահաղորդակցության շաբաթ 2026»-ը, որը կհամախմբի հեռահաղորդակցության օպերատորներին, պետական և կարգավորող մարմիններին, միջազգային և տեղական տեխնոլոգիական ընկերություններին, ինչպես նաև ակադեմիական համայնքի ներկայացուցիչներին։
Այս մասին «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում տեղի ունեցած ասուլիսին տեղեկացրեց ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության կապի և փոստի վարչության պետ Գևորգ Սարգսյանը՝ հավելելով, որ միջոցառումը կանցկացվի գերատեսչության աջակցությամբ։
«Սա պետության և մասնավոր հատվածի արդյունավետ համագործակցության հերթական լավ օրինակն է, որն իր մեջ միավորում է մասնավոր և պետական մասնակիցների աշխատանքը։ Միջոցառումը նախարարությանը հնարավորություն է տալիս, որպես քաղաքականություն մշակող մարմին, ուղղակի երկխոսություն ունենալ մասնավոր հատվածի հետ, որի արդյունքում կարող են լուծվել շատ հարցեր կապված ոլորտային մարտահրավերների հետ»,-ասաց Սարգսյանը՝ համոզմունք հայտնելով, որ միջոցառման հիմնական հանդիպումներն ու աշխատանքները կնպաստեն նոր կազմակերպությունների և համագործակցության ստեղծմանը։
Օպերատորների միության գործադիր տնօրեն Քրիստինե Գյոնջյանի խոսքով՝ առաջին անգամ անցկացվելիք «Հեռահաղորդակցության շաբաթ 2026»-ը հարթակ է, որտեղ ձևավորվում են ոլորտի ապագային միտված գաղափարներ ու համագործակցություններ։
«Այսօր կապն այլևս չի հանդիսանում պարզապես տեխնոլոգիա, այլ տնտեսության կառավարման և հասարակության զարգացման հիմքն է։ Հենց այս գաղափարի շուրջ էլ ձևավորվել է մեր կարգախոսը՝ «Միասին հուսալի կապի և թվային ապագայի համար»։ Այսինքն՝ միասնաբար ստեղծենք ավելի լավ կապ և թվային ապագա»,-ասաց Օպերատորների միության գործադիր տնօրենը։
Նա մանրամասնեց, որ «Անի պլազա» հյուրանոցում մարտի 23-ի պաշտոնական բացմանը կհաջորդեն մի շարք կարևոր միջոցառումներ, մասնավորապես՝ մարտի 24-ին հեռահաղորդակցության միջազգային միության համաժողով՝ նվիրված արհեստական բանականությանը, իսկ հաջորդ օրերին Հեռահաղորդակցության միջազգային միության կողմից ՏՀՏ կարգավորման հարցերին նվիրված սեմինար, կլոր սեղան քննարկում՝ տեսալսողական մեդիայի արդի զարգացումների և մարտահրավերների վերաբերյալ։
Մարտի 26-ի քննարկումը նվիրված կլինի երեխաների առցանց անվտանգությանը: Այն կմիավորի հեռահաղորդակցության ընկերություններին, կարգավորող և կրթական կառույցներին, ինչպես նաև ոլորտի փորձագետներին՝ քննարկելու երեխաների առցանց անվտանգության ռիսկերը և դրանց նվազեցման համատեղ մոտեցումները։
Արդեն մարտի 27-ին նախատեսված է ակադեմիական օր, որի շրջանակներում փորձ է արվելու հետաքրքրություն առաջացնել երիտասարդության մոտ և նրանց ներգրավել հեռահաղորդակցության ոլորտում։

В Ереване пройдет «Неделя телекоммуникаций 2026», посвященная проблемам и будущему отрасли
«Неделя телекоммуникаций 2026» пройдет в Ереване с 23- 27 марта и соберет представителей телекоммуникационных операторов, государственных и регулирующих органов, международных и местных технологических компаний, а также представителей академического сообщества.
Об этом сообщил на пресс-конференции в пресс-центре Арменпресс начальник департамента связи и почты Министерства высокотехнологичной промышленности Республики Армения Геворг Саргсян, добавив, что мероприятие пройдет при поддержке ведомства.
«Это еще один хороший пример эффективного сотрудничества между государством и частным сектором, объединяющего работу частных и государственных участников. Мероприятие дает министерству, как директивному органу, возможность вести прямой диалог с частным сектором, в результате чего могут быть решены многие вопросы, связанные с отраслевыми вызовами», — сказал Саргсян, выразив уверенность, что основные встречи и мероприятия мероприятия будут способствовать созданию новых организаций и развитию сотрудничества.
По словам исполнительного директора Союза операторов Кристины Гёнджян «Неделя телекоммуникаций 2026», которая пройдет впервые, станет платформой для формирования идей и сотрудничества, направленных на будущее отрасли.
«Сегодня связь — это уже не просто технология, а основа экономического управления и социального развития. Именно вокруг этой идеи сформировался наш слоган: «Вместе за надежную связь и цифровое будущее». Другими словами, давайте вместе создадим лучшую связь и цифровое будущее», — сказала исполнительный директор Союза операторов.
Она уточнила, что за официальным открытием 23 марта последует ряд важных мероприятий, в частности, 24 марта – конференция Международного союза телекоммуникаций, посвященная искусственному интеллекту, а в последующие дни – семинар Международного союза телекоммуникаций, посвященный вопросам регулирования информационно-коммуникационным технологиям, и круглый стол, посвященный текущим разработкам и вызовам в аудиовизуальных медиа.
Обсуждение 26 марта будет посвящено безопасности детей в интернете. Оно соберет представителей телекоммуникационных компаний, регулирующих и образовательных учреждений, а также экспертов в этой области для обсуждения рисков для безопасности детей в интернете и совместных подходов к их снижению.
На 27 марта уже запланирован академический день, в рамках которого будет предпринята попытка пробудить интерес у молодежи и вовлечь ее в телекоммуникационный сектор.